01.04.2015

0

Sanat doğanın içindedir; sanatçı, onu oradan çıkarabilendir. Albrecht Dürer

Resim eğitimi almamış birinin evinde değişik tekniklerle yaptığı yüzlerce resimle karşılaşmak şaşırtıcıdır. Bazen sanatçı tılsımı kişinin eline o alana ait bir eğitim almadan da geçer. Sanatı sevmek ve onun büyüsü içinde kendi varoluşsal yaratıcılığının peşine düşmektir aslolan.

Lise dönemlerinde başlayan resim serüveni 1995 yılında Bodrum, Bağla’da aldığı eve yerleşmesiyle gerçek bir sanatçı yaşantısına dönüşür. Suluboya, yağlıboya, akrilik teknikleri yetmediğinde değişik malzemelere yönelir. Denizin kendi zamanı içinde pürüzsüzce işlediği taşlar, kum, her renkten camlar, dalgaların bir zımpara gibi çalışarak pürüzlerini yok ettiği kiremit parçaları, denizden gelmiş bir ağaç parçası Adil’in elinde bambaşka anlamlara bürünerek tuval üzerinde biraraya gelir. Günlerce peşine düşülüp aranmış ve bulunmuş bu malzemeler, bazen haftalarca sürecek bir sanat serüveninin yapıtaşı olurlar.

Sergiler birbirini kovalar, yağlıboya, suluboya, akrilikle yaptığı çalışmalar 10 kişisel sergide sanatseverlerle buluşur. Cam, taş, kum ve değişik materyallerle yaptığı eserleri yine 13 karma sergide izleyicilerin karşısına çıkar.

Bu çalışmada Adil’in mühendislik eğitimini hesaba katmamak olmaz. Konstrüksiyona hakim bir formasyondan gelmiş olmak onun tuval üzerinde üç boyutu kurgulayabilme imkanlarını kolaylaştırmış. Kişisel sergilerini ve katıldığı karma sergileri izleyenler bu şaşırtıcı renk ve form güzellikleri içinde kendi sanatsal serüvenlerini yaşarlar. Yelkenliler, koylar, semazenler, balıklar, çiçekler, kuşlar, gözler, olağanın dışında halleriyle kendi büyüsünü izleyene hediye ederler.

Yıllarca yağlıboya ve akrilikle yaptığı bazen dev bir tuval, bazen ahşap bir tabak, bazen büyük bir taş üzerinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki çalışmaları beğeni toplarken, günün birinde kırık cam parçalarının yansıttığı ışık oyunlarını keşfetmesi Adil’e sanat hayatında bambaşka bir yol açar. Artık değişik renkte birbirine hiç benzemeyen formdaki cam parçaları, arayışlarını derinleştirdikçe malzeme skalasına eklediği taş, kum, kiremit ve ağaç parçaları onun elinde belki bugüne kadar hiç denenmemiş biçimde şaşırtıcı rölyeflere dönüşmektedir.

Bu zorlu bir çalışmadır ayni zamanda. Günlerce deniz kıyısında denizin işlediği en iyi taşları aramak ve bulmak, beyazlığının methini duyduğu Tavas gölünün kumlarını çuvallarca atölyesine taşımak, her yerde her renkten cam materyallerin peşine düşmek, eserlerini yapacağı tualleri tasarlamak ve kendi elleriyle onları hazır hale getirmek. Bu çabanın devamında, günlerce sürecek yaratım süreci başlar ki, sonunda duvarlarımızı süsleyecek, orada adeta doğaya müthiş çağrışımlarla dolu bir pencere açacak olan eserler ortaya çıksın.

Adil sanatsal hikayesini yeniden ve yeniden kurgularken, her defasında kendini aşma çabasını elinden bir an olsun bırakmıyor. Yeni formlara açılmak, renkler dünyasınının derinliklerini yeniden bir başka biçimde keşfetmeye çalışmak, eserlerindeki yaşam enerjisininin ivmesini hep yüksekte tutmaktadır.

Adil yaşama borcunu ödercesine taşa, kuma, cama bir başka biçimde hayat verirken, biz onun sanatsal serüvenini keyifle izlemeye devam edeceğiz.

Ferit çengelli/ist 2009

Açılış Tarihi 01.04.2015 / Çarşamba
Kapanış Tarihi 15.04.2015 / Çarşamba
Mekan Tuzla Belediyesi Sanat Galerisi
Adres Cami Mah. Cumhuriyet Cad. No: 99/A
Tuzla
Şehir İstanbul / Türkiye
Telefon 216-395 67 85

Comments are closed.