02. 04. 2015

0

Mahmut Celayir
‘Pekerun II’
02 – 30. 04. 2015
Açılış / Opening: 02. 04. 2015 |18:00

Mahmut Celayir’in, PEKERUN – I çalışmasının devamı niteliğindeki PEKERUN – II başlıklı sergisi, 2-30 Nisan tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de düzenleniyor.

Sergideki yapıtlar, sanatçının doğa içindeki yolculuklarının bir nevi güncesini oluşturuyor, bu yolculukların görsel ve düşünsel izdüşümünü yansıtıyor. Pekerun (Zazaca “taşların gerisindeki yer” anlamında) sanatçı için mitik ve düşsel bir bölge, bir varoluşu sorgulama alanıdır. Bir zamanlar kralların ve orduların yürüdüğü, büyük göçlerin ve sürgünlerin oluştuğu ve hala çobanların sürülerini otlattıkları bu yerlerde sanatçı kolektif bir hafızanın ve kimliğin izlerini sürüyor. Resimlerini bu coğrafyanın dokuları üzerine kuruyor.

Işık ve gölgenin, karanlık ve aydınlığın temel gerilimi üzerine kurulu bu resimlerde, insanın doğa boşlukları içindeki büyük yalnızlığının izleri sürülüyor.

Toprağa ve atmosfere vurgu yapan gerçekçi yapıtların yoğun olduğu sergide sanatçının yine doğa içinde kendi gövdesel duruşlarını sergileyen, kendisini ikonografik bir form olarak sunduğu resimler de yer alıyor. Alman romantik resim akımında özellikle rastladığımız bu tavır ile sanatçı, resim tarihi içindeki bir geleneğe gönderme yapıyor.

Gazete parçaları, karton ve boya gibi karışık malzeme ile çalışılan, soyutlamalara giden büyük boyutlu bir resim ile de sanatçı sergideki yapıtlara hakim kozmik alan duygusunu pekiştiriyor. Celayir, yerel malzeme üzerine kurulu, çağdaş bir doğa resmi arayışını bu sergiyle de sürdürüyor.

——————————————————————————————————

Mahmut Celayir’s solo show “Pekerun II”, regarded as a continuation of the artist’s works exhibited in a previous show “Pekerun I” (2008-2009), can be viewed between the dates 2 – 30 April at C.A.M. Gallery.

The works in the show are the memoirs of the artist’s journeys taken in the nature; the visual and the intellectual projection of the passages. Pekerun (meaning the place beyond the stones) is a place of myths and dreams for the artist: a place of questioning existence. The artist searches for a collective memory and is after the tracks of identity through the regions/areas where today shepherds take their animals out to pasture and where once kings and armies had marched, exodus and banishments had taken place. The paintings are constructed through the patterns of this special geography.

Composed on the tensions between the light and shadow, darkness and brightness; the solitude of the human being among the emptiness of the nature is questioned through the paintings.

Among the realist works that emphasize the land and the atmosphere, there are works depicting the artist’s nude body placed in the nature as an iconographic form. This style or the attitude of the artist that we specifically encounter in German romanticism makes a reference to an art historic heritage.

As a consolidation to the cosmic aura dominant in the show, there is a large abstract painting formed by mixed media from old newspapers to cardboards. In his latest show, Celayir proceeds with his search for a contemporary nature painting based on local materials.

Adres / Address :
Akaretler, Şair Nedim Caddesi No:25A
Tel : 0 (212) 245 79 75 / 248 81 49

Comments are closed.