05 Ekim 2015

0

Tülin Kaynak son dönem yağlıboya soyut resim çalışmalarını
5-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Paris Odeon’daki
Malaika Sanat Galerisi’nde sergileyecek

“Sınırımızın Ötesi” adını verdiği resim serisiyle, Tülin Kaynak, izleyenleri bilinmeyenleri hayal etmeye, duygularının ve renklerin peşinden soyut sanatın gizemli, sır dolu yolculuğuna çıkmaya çağırıyor. Sanatçı, sınırsız düşünce gücünün hayaller, düşler ve sanatla ortaya çıktığını düşünüyor: “Bedenimiz yaşantımıza sınırlar koysa, uzayda yolculuğumuzu engellese de, düşüncemiz sınırsızdır..

Düşlerimizde evrende yolculuk yapabilir, kendimiz için alanlar yaratabiliriz.”Sanat eleştirmeni Necmi Karkın’a göre Tülin Kaynak, monokrom ve lekeci soyut dinamiklerle yarattığı yeni nesneler, kendi kontrol olanaklarında yasallık kazanan imgeler, nesnel diyalektikle birlikte kendi evrenini oluşturmuş. Rengi kozmolojik bir boşluğa sunmak amacıyla, lirik dışavurumlar ve soyut motiflerle soyut tercihlerini yapmış. Sanatçının idealarında aradığı, doğanın kendi kozmosunu kapsayan bakış açısıyla biçimlenmeye başlamış. Işığın varlık anlamı, geleneksel anlayıştan enerji simgeleri gibi kavranan soyut düşünsel varlığa dönüşmüştür. Boşlukları sadece mevcut nesneye dönüştürmeyen sanatçı, çağdaş sanatın estetik mantığına yeni anlamlar yüklemiştir. Yapıtlarını algılayan herkes, renklerinin ve formlarının kozmolojik doğa için alınmış kararlar olduğunu görebilir.

Tülin Kaynak, sanat yaşamına Mehmet Güreli, Nilgün Sabar, Selahattin Yıldırım atölyelerinde başladı. Dört yıl, Mehmet Güleryüz atölyesinde çalıştı.Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir. Halen resim ve mozaik çalışmalarını, İstanbul Fenerbahçe ve İzmir Çeşme’deki atölyelerinde sürdürmektedir.

Comments are closed.