1 Nisan 2015

0

BİLGE BAYRAK

‘METALİN SERÜVENİ’

1 NİSAN ÇARŞAMBA

Ayşe Takı Galerisi’nde açılıyor.

Metalin Serüveni

Çağlar boyu insan, metalin parlaklığından büyülenmiş ve her daim bedeninde taşımıştır.
Gece-gündüz, su-toprak gibi zıtlıklar doğanın ayrılmaz oluşumlarıdır. Zıt olmalarına karşın, birlikte mükemmel uyum içinde varolurlar, biri olmasa diğeri anlamını yitirir. Metalin, yumuşak bedenle buluşması da doğadaki uyumlu zıtlıklardan biridir. Metalin çeşitli formlara girerek bedene ulaşma serüveni beni hep cezbetmiştir.

Onun el emeği ile harmanlanıp, bu halden hale girme dönemi benim sanat yolculuğumunda ta kendisidir. Birlikte çıkılan bu yolda metal; ateş, taş, mine ve kumaş ile tanışır. İşte bu birliktelik beni çok heyecanlandırır. Hele zıt gibi duran ama kuşkusuz uyumlu, kumaş ile metalin birlikteliği bu yolculuğun en baş kahramanlarıdır benim için. Emeğimle büyüye ortak olmak, varlığımla sonsuzluğa dokunmak gibi gelir hep. Mucizevidir. Adeta simyadır.

Bilge Bayrak ve tekniği hakkında

Sanatçının tasarımlarında renk ve doku ön plandadır. İşlerinde asimetriye yer verirken, deneyselliğe ve organik oluşumlara açık çalışır.

Gümüş ve bakır bazlı işlerini dokularla, el örgüsü zincirlerle süsler. Doğal taşlarla ve çeşitli mine methodları ile renklendirir, kumaşlarla yumuşatır. Kullandığı malzemelerde doğallıktan yanadır. Çoğu zaman el boyası keçe, pamuk ve ipek gibi malzemeleri, metal ve taşlarla harmanlar.

Anadolu Medeniyetleri başta olmak üzere, dünya halk sanatları ve etnografik (kavimsel) sanatlardan ilham alır. Halen Istanbul’da yaşayan sanatçı seyahat etmekten, eski ve yeni medeniyetleri tanımaktan heyecan duyar.

Bu heyecani 1-20 Nisan tarihleri arasinda bizimle paylasin!

AYŞE TAKI GALERİSİ
Şakayık Sok. 53 Tuna Palas Daire: 1
Teşvikiye, İstanbul Tel: 0212 343 21 54
http://www.aysetaki.com/atgnews/

Comments are closed.