11 Ocak 2015

0

2.Palermo Uluslararası Sanat Bienali -11/25 Ocak 2015,Palazzo Sant’Elia.

50’den fazla farklı ülkelerden 814 sanat eseri ve 750 sanatçıyı ağırlayacak olan II.Palermo Uluslararası Sanat Bienali’ne Türk heykeltıraş Filiz Öztürk Doğan’da bronz heykelleriyle katılıyor.
İtalya’nın Sicilya Adası Palermo şehrinde MiBAC , Sicilya Bölgesi ve EA editörleri tarafından oluşturulan ve desteklenen Sanat Bienali 2015 yılının ilk ayında ikincisi için hazırlanıyor.

Filiz Öztürk Doğan, 1985-1989 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Ana Sanat Dalı Bölümü’nü bitirmiş ve aynı okulda Yüksek Lisans yapmıştır. 1989 Mimar Sinan Üniversitesi Pano Yarışması I.lik Ödülü, 1991 II.Prof. İsmail Hakkı Oygar Seramik Sergisi III.lük Ödülü, 2011 VIII. Floransa Bienali -İtalya Heykel Dalında V.likÖdülü, 2013 Londra Sanat Bienali Heykel Dalında I.lik ve 2013 Chianciano Bienali Leonardo II.lik Ödüllerine sahiptir.

Birçok kişisel sergisi bulunan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergi, fuar ve bienallerde de yer almıştır.

Doğan heykellerini şöyle anlatıyor; heykellerimde kendime özgü gizemli bir düşsel dünya yer alır. İmgeler, öyküler değişmekte; ama anlatılan geçmiş ve geleceğiyle insandır. Yani bendir, bizlerdir. Yarı geometrik, figüratif biçimsel öğelerin yanyana gelmesinden oluşan yapıtlarım ortak bir görsel algılayış ve ifade ürünüdür.

Demirin sert bir endüstriyel malzeme olmaktan çıkıp, ince narin bir kırılganlığa büründüğü bu heykellerde, dikey ve yatay, düz ve kıvrımlı, yassı ve bükülmüş çizgisel formlar soyut bir ilişkiler yumağı içinde farklı açılarda değişen, görsel çağrışımlarla zenginleşen bir görünüm sunar.

Her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri vardır diyen Filiz Öztürk Doğan, bronzun sert ve soğukluğu ile ahşabın sıcak, yuvarlak ve organik yüzeylerini birleştirerek heykellerini oluşturmuştur.

Heykellerinde, malzemenin kendi organik formuna çok fazla müdahale etmeden, izleyicinin hayal gücünü sınayan bir biçimsel ifade benimsemiştir.

Filiz Öztürk Doğan aynı tarihte tüm dünyadan 50 sanatçının katıldığı Museum Comples “Reale Albergodelle Povere’de “Wunderkammer” isimli sergisi ile de sanat severlerle buluşuyor olacak.

11-25 Ocak 2015 tarihleri arasındaki sergi Francesco Saverio Russo küratörlüğünde ve uluslararası sanat danışmanı Francesco Saverio Russo işbirliği ile gerçekleştirilecek

Bronz heykellerin yanısıra bronz ve ahşabın birarada kullanıldığı figüratif heykellerinin de yer alacağı etkinlikte Filiz Öztürk Doğan, İtalya II.Palermo Uluslararası Sanat Bienali’nde 11 – 25 Ocak 2015 tarihleri arasında Türk heykeltıraş olarak bizi temsil edecek.

smz (30)

Comments are closed.