25 Şubat 2015

0

“ 8 Mart Kadınlar Günü, Üç Farlı Jenerasyon Üç Farklı Yorum “ resim sergisi 25 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi’nde izlenebilir. Farklı jenerasyonlardan üç sanatçının (Nurseren YURTMAN , Nilay MERAL ve Dicle KAYMAZ ) Kadınlar Günü üzerine duygu ve düşüncelerini paylaştığı serginin açılışı 12 Mart tarihinde gerçekleşecektir. Genel olarak kadınların, İnsan Haklarının, emeğin ve güzel olanın vurgulandığı resimleri sanatseverlerin beğenisine sunarız.

Nurseren YURTMAN ; 26 Haziran 1929 da İstanbul’da doğdu. Ankara’da Maarif Koleji, şimdiki adı TED, Ankara Kız Lisesi, ve Dil Tarih Coğrafya, İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak okudu. Amerikan Haberler Merkezi Kütüphanesinde çalıştı ve Y.Müh. Sermet Yurtman’la evlenip iki kız, Deniz ile Yıldız’ın annesi oldu. Resimle Tanışması; Ankara’dayken Lütfü Günay ve Mazhar Aykut ile resme başladı. 1977 den 1984 e kadar başlangıç resimlerini yaptı. O tarihten sonra İstasyon sanat Sabri Berker atölyesinde çalışmaya başladı. 1992 ye kadar. 1995 te tedavisi olmayan makula göz hastalığına yakalandığını öğrendi. Doktorun büyük bir üzüntü ile artık resim yapamazsınız demesi onu fişekledi. Resim yapmayı sürdürdü. 7 Şubat 1995’te başladığı İtalyanca’yı kısa sürede ve okuma düzeyinde ilerletti. 1995 Kasım- 1996 Kasım arasıında Romano Bilenchi’nin bir romanını Türkçeye çevirdi. 1997’de Dante’nin Tanrısal Oyun’unu (La Divina Commedia) İtalyanca’ dan Türkçeye çevirmeye başladı. Bitirdiğinde, zamanını boş geçirmeye dayanamayıp aynı eseri bu sefer İtalyanca’dan İngilizce’ye çevirdi. Bu ikinci çeviriyi yaparken Türkçe çevirinin de eşzamanlı olarak altıncı düzeltmesini yaptı. Sonra bir kez daha gözden geçirdi. Bu arada Dante ve Tanrısal Oyun’la ilişkili resimler yapıyordu. Asıl resim çalışmalarını da sürdürüyordu. Halen kendi atölyesinde resim yapmaktadır ve sürekli olarak sergiler açmakta ve katılmaktadır. Şimdilerde gözünün rahatsız olmasından dolayı resimlerini makulaya karşı nur diye imzalamaktadır.

Nilay MERAL ; 1966 yılında İstanbul’da doğup, ilk ve orta öğrenimini Kültür Koleji’nde tamamlayan Nilay Meral, işletme eğitimi almış olmasına rağmen, lise yıllarında tanıştığı sanat kavramı ile kendisini bu dünyanın içinde bulmuştur. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç mimarlık Bölümü’nden iyi derece ile mezun olan Meral, bir yandan da resim çalışmalarına ağırlık verdi. Balkan Naci İslimyeli ve Mehmet Güleryüz Atölyesi’nde resim, Nilay Kan Büyükişleyen Atölyesi’nde heykel çalışmalarına katılan sanatçı, buralardan edindiği izlenimlerini ana mesleği olan iç mimarlığa taşıyarak, büyük başarılara imza attı.

Zeynep Dicle KAYMAZ ; 1984 İstanbul doğumludur. Liseyi İtalyan Lisesi’nde bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Kemal İskender Atölyesi Resim Bölümü mezunudur. “ Sanat Tarihinde Özgün Resim ve Reprodüksiyon İlişkisi” isimli eser metni ile Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Şu anda, aynı bölümde Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. Genellikle yağlıboya, suluboya ve karakalem çalışmaları yapar. Resimlerinin ana fikri form ve anlam üzerinedir.

Comments are closed.