4.Uluslararası İzmir Sanat Bienali 2017

0

4. Uluslararası İzmir Sanat Bienali
4. Uluslararası İzmir Sanat Bienalinin başlığı olan göç kavramı, insani değerleri önemseyen insanlığın sorunu ve sorumluluğu olarak 4. bienalde ele alınacaktır.

Bu nedenledir ki, 4. Uluslararası İzmir Sanat Bienalinde amacımız; Sanat ile toplumsal sorunlara dikkat çekme, duyarlılığımızı kaybetmeme konusunda mücadele vermektir.
Göç kavramı insanlığın sorunu olduğuna dikkat çekmelidir. Sanat Ülkemizin kültürel alandaki gelişmişliğini ve sanatçılara verdiği destek ile özgür düşünce, ifade etme gücüne verdiği önemin göstergesi olmalıdır. Türkiye’de özellikle son yıllarda sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerin artması ve bunların bir kısmının uluslararası katılımcılarla gerçekleşiyor olması umut vericidir. Uluslararası sanat etkinlikleri, Türkiye’nin dünyaya açılan kültürel yüzünün ve gelişmişliğinin bir ifadesi olarak değerlendirilebilmekte ve bu bakımdan uluslararası sanat etkinliklerinin Türkiye’nin dünyaya tanıtılması bakımından desteklenmesi önem taşımaktadır.

İki yılda bir düzenlenen etkinlikler olan bienaller ülkenin sanata verdiği değerin uluslararası çapta yansımasını sağlayan önemli etkinliklerdir. Sanatçılar Eserlerini, örnek, nitelikli, kavgasız, gürültüsüz, sunarlar. Olan bitene dikkat çekerler. Yanıtları da eserleridir. Sessiz çığlıktır bu, sessiz soluk almaktır, sessiz ağlamak, sessiz gülmek, görünmeyeni görünür kılmaktır. Tüm insanların insan olmanın duyarlılığı ile Sarılması kenetlenmesi birbirini sevmesidir. Bir nefestir, yaşatan can veren bir nefes, sanatın ve sanatçının insanın önemini kavratmaya çalışan nefes. Hakkın, hukukun insan gibi yaşamayı hak bilenin gücü, sınırsız nefesidir Sanatçılar, insan olabilmek için düşünmenin, ifade edebilme gücünün sınırsızlığına sahip olanlardır. Duyarlılık yüreklerindedir, eserlerindedir. Kendileri gezinen özgür ruhlarının ferahlığını görünür kılmak için uğraşırlar, kıymetlidirler.

Mevcut durumda, GÖÇ konulu 4.Uluslararası İzmir Sanat Bienali Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulunun, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir İl Kültür Müdürlüğü T.C Devlet Resim Heykel Müzesinin , Ege Ünivesitesi Atatürk kültür merkezi ,Seba Sanat Galerisinin, Sanatçıların, Maddi manevi destek ve himayelerinde gerçekleştirilmiştir.
4. Gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Sanat Bienali ile İzmirlilerin sanatla buluşmasından öte sanatla iç içe yaşamaya başlaması hedeflenmektedir. Bu nedenle uzun vadeli ve sürekli bir etkinlik olarak planlanarak “bienal” olarak düzenlenmekte ve sanat izleyicisinin arttırılması, toplumun her kesiminden izleyicinin bienale çekilebilmesi önemsenmektedir.
Jüri ve bilimsel komite Bienal’e katılacak sanatçıların seçiminde bu özgür dili sunmayı başarmış çok sayıda farklı kültürlerden, farklı ülkelerden farklı şehirlerden değerli sanatçıların bir araya getirebilmek için büyük bir özveri ile çalışmıştır. Nihai amacımız, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmektir ve sanatın birleştirici gücünün dünya barışı için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatmaktır. Bu süreçte bize cömert ve içten yardımlarını esirgemeyen tüm kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz.
Küratör
Seba Uğurtan

Comments are closed.