9 Temmuz 2015

0

FRİGYES KÖNİG
GEÇMİŞİN İZİNDE
Kaleler, Kalıntılar, Yüzler
9 Temmuz – 29 Ağustos 2015

Ünlü Macar Sanatçı Frigyes König “Geçmişin İzinde: Kaleler, Kalıntılar, Yüzler” sergisi ile bu kez İstanbul’da.

Sanat ile bilimi harmanladığı özgün üslubuyla öne çıkan ünlü Macar sanatçı Frigyes König, “Geçmişin İzinde: Kaleler, Kalıntılar, Yüzler” sergisi ile Macar Kültür Merkezi’nde ilk kez İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının Türkiye’deki temsilcisi Güler Sanat’ın katkılarıyla düzenlenen serginin açılışı Frigyes König’in ve Macaristan Misyon Şefi Yardımcısı Viktor Mátis’in katılımıyla gerçekleşecek.

Tarihî, arkeolojik ve antropolojik etkilerin öne çıktığı sergide König’in üç önemli döneminden eserler eski uygarlıkların izlerini günümüze taşıyor. Sanatçının suluboya ve karakelem çizimlerinden oluşan ‘Kaleler’ serisi Orta Avrupa coğrafyasındaki eski Roma dönemine kadar uzanmakta. König, kale buluntularından yola çıkarak dönemin mimari, kültürel ve coğrafi koşulları ışığında ortaya çıkardığı kale çizimleriyle birçok araştırmacı ve uzmana kaynak teşkil etmektedir. Ayrıca bu tarihi yapıların soyutlaması şeklinde karşımıza çıkan ve ağırlıklı monokrom olan ‘Kalıntılar’ serisinden yağlı boya eserler, kökleri Seurat ve Signac’a uzanan Noktacılık akımına çağdaş bir yorum getirmekte. Bunun yanın sıra, Macaristan’ın Perkata ve Gorsium bölgelerindeki kazılarda bulunan kemik parçalarını anatomik açıdan inceleyen König, bu eski dönem insanlarının yüzlerini yeniden yapılandırarak resmediyor. Sanatçı, yağlıboya ve karakalemden oluşan bu çalışmalarında hiperreal bir yaklaşımdan ziyade izleyiciyi düşünmeye teşvik edecek yoruma açık bir üslup izlediğini ifade ediyor.

Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2013 yılına kadar sekiz yıl rektörlük görevinde bulunan Frigyes König hâlen aynı üniversitede Doktora Kurul Başkanı ve Sanatsal Anatomi, Çizim ve Geometri Bölüm Başkanıdır. Barcsay Ödülü, Munkacsi Ödülü ve Macaristan Cumhurbaşkanlığı Ödülü gibi birçok prestijli ödüle sahip sanatçının eserleri Ludwig Müzesi, Macar Milli Sanat Galerisi, Macaristan Dışişleri Bakanlığı ve Kogart Çağdaş Sanat Koleksiyonu gibi önemli müze, resmî ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Başta tarih, arkeoloji ve antroploji olmak üzere farklı alanlardaki bilgi ve hâkimiyetini kendine özgü estetik unsurlarla birleştirerek eserlerine yansıtan König, geçmiş ile bugün arasında köprü kurduğu Geçmişin İzinde: Kaleler, Kalıntılar, Yüzler sergisiyle sanatseverlerle İstanbul’da bir araya geliyor. Küratörlüğünü Kemal Orta’nın üstlendiği sergi 9 Temmuz – 29 Ağustos tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün 10:00-18:00 saatlerinde Macar Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için: info@gulersanat.com facebook/Gulersanat www.gulersanat.com; veya İstanbul Macar Kültür Merkezi istanbul@bbi.hu; Adres: İstiklal Caddesi, No. 213 Beyoğlu/İstanbul

Comments are closed.