Anniversary of Memories

0

Anniversary of Memories

Anniversary of Memories
Anniversary of Memories

Anniversary of Memories
Gülfem Kessler’in 1 Mart 2018 de RenArt Gallery & Art Consultancy’de gerçekleşecek sergisi ‘Anniversary of Memories’ 31 Marta kadar devam edecek. Son dönem portre çalışmalarını kapsayan sergi için; neden portreler denildiğinde sanatçı; “Portreler resim yapmaya başladığımdan beri kendimi ifade etmekten zevk aldığım bir şekilsel tercih;

çünkü portrede insan psikolojisini ve bilinçaltını aktaran sonsuz bir çeşitlilik olarak görüyorum” diyor. İnsan yüzündeki ifadenin zaman içinde yaşanmışlıklarla değişikliğe uğradığını, bunun şekilselden çok ifadeye yansıyan duygusal bir değişiklik olarak yorumluyor.

Portrelerinde yüzeye aktardığı duyguları; aniden hissinin, yeniden canlanmanın, huzurun, zevkin, hüznün, hayal kırıklıklarının ve o anki mimiklerin gerçekçiliği ile dönüştüğü serüveni böylece, hissettiği şeyleri hissettirmeye çalışmasını anlatan bir yolculuk. İnsanların onda yarattığı duyguları ve farklı yansımaları resme aktarıyor, bazen de ortak hissedişlerle kişisel bağlar oluşturuyor.

Tuvalde oluşturduğu kurguları vazgeçemediği toz boyalarla karıştırıp akrilik zaman zaman da yağlı boyayla birleştiriyor. Yerleşik bir hayatının olmaması onu zaman içinde buluştuğu farklı kültürleri özümsemiş ve hayata kolay adapte olabilmenin avantajıyla; gelişmiş empati algısını birleştirip portrelerinde, ifadeleri daha gerçekçi algılamamızı kolaylaştırıyor.

Hayatının bir bölümünü Mexico’da geçiren sanatçı; göçebe şartlarının gereği zaman zaman mürekkep, kağıt ve kömür kalem kullanarak ortaya çıkarttığı farklı yüzeyler hikayesindeki farklı kişiliklerin ifadesini bir serüven olarak karşımıza çıkarıyor.

” Anniversary of Memories ” sergisi 1 Mart – 31 Mart 2018 tarihleri arasında Hüsrev Gerede Caddesi Seyhanlı Apt No / 39 RenArt Gallery & Art Consultancy’de görülebilir.

Comments are closed.