“ARS PICTURA”

0

#sanatmekanzaman #sanat #art #sergi
BEHZAT FEYZULLAH & HÜSEYİN FEYZULLAH
7 Şubat – 16 Şubat 2019

Açılış Kokteyli: 7 Şubat Perşembe, 18:00-20:00
Küratör: Beliz İnal
“Günümüzde yapılan her resim örneği; resim sanatının büyük geçmişini oluşturan altın zincirin bir halkasını oluşturur. Mağara duvarlarında adsız ilk çağ ressamlarının, boğa, bizon ve geyiğin izdüşümlerini çizerek başlayan bu güçlü gelenek, Batı’da ve Doğu uygarlıklarında sanatçıların ürettiği eserlerle günümüze dek çok çeşitli fraksiyonlar ve akımlar altında anlam değiştirerek sürdü sürüyor.

Ars Pictura sergisinde yer alan Behzat Feyzullah ve Hüseyin Feyzullah kardeşlerin eserleri; ön Rönesans ve yüksek Rönesans’tan, Doğu’da Japon Estampları tarzında yapılan resim örneklerinden, Fayyum portrelerinden, 18 yy manzara resminden, Hollanda peyzaj geleneğinden, Türk Primitiflerinden feyz alarak klasik bir edayla çağlar boyunca bütün marjinal sanat geleneklerin yanında usul usul akan bir nehir gibi varlığını sürdürmüştür.

Feyzullah kardeşlerin yetenekli tinleri ellerindeki fırçayı yönetirken hem geçmiş zaman dilimlerine hem şimdiye bağlı kalarak; eserlerindeki ritm ve estetik obje seçiminden anlaşıldığı gibi asırların klasik doğa betim tarzını şimdiye taşıyorlar. Şimdiki zamanla geçmiş zaman arasındaki yaratı odaklarına dokunmaları, tarihi estetik sorumluluğun yüklenilmesi anlamına geliyor. Klasik geleneğin sürdürücüleri olarak 21 yy da zamanlar arası yolculukları başlatan Feyzullah kardeşler klasik tarzı günümüze bağlayarak bir misyonun altına imzalarını atıyorlar. Ars Pictura adlı sergi 7 Şubat – 16 Şubat tarihlerinde Türker Art’ta görülebilir.”

G. İ.

Türker Art
Şakayık Sok. Ful Apt. No: 43 D: 2
Teşvikiye-Istanbul
Tel.:0212 296 53 25
www.turkerart.com

Comments are closed.