Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı

0


#sanatmekanzaman #sanat #art #sergi

Marjinart Gallery,  bu yıl 5.’sı gerçekleştirilecek olan Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarına beş sanatçısı ile katılıyor;

NAZAN KUŞÇU, NERKİZ AKÇURA, SÜZET HAKLI, ŞEYLA GÜLMAN NİYEGO ve YAKUT AYVERDİ.

Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 14-17 Mart 2019 tarihlerinde, yine ATO Congresium Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Marjinart Gallery, 2007 yılından beri İstanbul’da sanat faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkemizde ve yurtdışında sergi ve fuarlarla sanatçılarımızın üretimlerini sanat çevrelerine ulaştırıyor, sanatseverlerin ilgilerine sunuyor ve Art Ankara fuarına ise bu yıl dördüncü kez katılıyor.

Ulusal ve uluslararası sanat çevrelerini buluşturan Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat fuarında bu yıl, Marjinart Gallery, dört ressam bir heykel sanatçısı olmak üzere beş sanatçısı ile birlikte yer alıyor;

Nazan Kuşçu (Resim)
Çalışmalarındaki tarihsel izleri takip eden yapısal yaklaşımları ve geometrinin hassas inceliklerini taşıyan kurguları, mimari tarzların etkilerini yansıtmaktadır.  Sanatçı, klasik döneminin hemen sonrasında, ulaştığı kendine özgü desenlerde düşsel bir dünyanın içine dalar ve bu inşa ettiği başka bir dünya hissi veren mekânsal efektleri, izleyicinin de merakını cezbeder. Farklı malzeme ve teknikleri kullanma konusunda kendini sınırlamayan Kuşçu, toplumsal ve psikolojik konularla ilgili insan ve yaşam düzleminde sorguladığı konularda simgesel ve çağrışımlarla yüklü hicvi yaklaşımlarını yansıttığı kolajlarıyla da dikkat çekmektedir.

Nerkiz Akçura  (Resim)
Birçok medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’un tarihi zenginliklerini eski minyatürlerden yola çıkarak kendi çağdaş üslubu ve bakış açısıyla tuvale aktaran Nerkiz Akçura, yeni çalışmalarını Ankara’daki sanatseverlerle buluşturuyor. ‘Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer…’ ; Tarihi Yarımada, Rumeli, Ayasofya gibi şehrin önemli sembollerini, eski mimari dokusunu ve sosyal yaşamından izler taşıyan mekânlarını yeni bir yorumla yansıttığı resimlerindeki, özgün tarzı, dinamik ve cesur kompozisyonları ile dikkat çeken sanatçı, bu Şehr-i İstanbul’un hem süre gelen güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri ile geçmişe bir pencere aralıyor.

Şeyla Gülman Niyego  (Resim)
Fuarda; ‘’Şehirdeki Kızgın Boğa’’  adlı eseriyle yer alıyor. Doğayı bozarak ilerleyen insan türü, alanını genişlettikçe diğer canlıların sınırlarını daraltıyor. Şeyla, yaşam alanlarının tek sahibi gibi hareket eden insan karşısında diğer canlıların ne düşündükleri ve hissettikleri konusunda ipuçları veriyor. ‘’Kent sokaklarında bir boğaya rastlasaydık ne yapardık? ’’ sorusundan çok, aslında ‘’İnsan türünün kurguladığı ortamda kendilerini bulurlarsa diğer canlılar ne hisseder? ’’ sorusu ile ilgilenir. Biraz da kendimizi onların yerine koyabilir miyiz?  İnsanın kibri ve sahip olduğu güç karşısında, bizden daha fazla korku ve kızgınlık hissettikleri yüksek ihtimal gibi görünüyor.

Süzet Haklı  (Resim)
Son çalışmalarında, geçmişten bugüne miras kalan tarihi yapıların içerisine hayvanları yerleştirip orada yaşıyorlarmış gibi konumlayarak yarattığı ironiye dikkat çeken Süzet Haklı, figür ve onu çevreleyen mekân ilişkisinde masalsı bir anlatı sunuyor. Koruma altına aldığımız tarihi varlıklarımızın ihtişamı ya da inşa ettiğimiz konforlu yaşam alanlarımız ile habitatlarını değiştirdiğimiz diğer canlıların doğallığı ve sadeliği arasındaki kontrast, olağanla olağan dışı arasındaki farkların belirsizleşmeye doğru giden vurgusu, Süzet’ın cesur renkleri ve plastik jestleriyle heyecan verici bir kompozisyona dönüşüyor. Sanatçının, aynılığın hem sıradanlığa hem de beklenmedik ve huzursuz bir karmaşaya dönüşebildiği yerleştirmelerinde hayvan ve mekân ilişkisini yansıtma çabası ve eserdeki figürün doğrudan iletişime açık tavrı izleyiciyi etkisi altına alıyor. Süzet, 2019 yapımı ‘Curious’ adlı eseriyle Art Ankara’da yer alacak.   

Yakut Ayverdi (Heykel)
Heykellerinin ana teması ‘kadınlar’; Hayatlarının her döneminde yaşadıkları olaylar, içinde bulundukları iyi-kötü koşullar ve kadın oldukları için maruz kaldıkları üzerinden mutlu-mutsuz duygulanımları alegorik çağrışımlarla yansıttığı heykellerindeki hassas teknik tavrı da bu temayı destekler. Gerek Amerika gerekse Avrupa’da ve ülkemizde birçok fuar ve sergilerde sunduğu bronz heykellerini son olarak Almanya’da kadınlara seçme özgürlüğünün verildiği 100.yıl (2018) kutlamaları dolayısıyla Kadınlar Müzesi’nde gerçekleştirilen uluslararası projede eserleri yer aldı.

………………………
Ön izleme ve açılış daveti 13 Mart 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan 5.Art Ankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 14-17 Mart 2019 tarihlerinde 11:00-20:00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. www.artfairankara.com

Comments are closed.