“Arzular Şelale”

0

namıdiğer
Kara Gözüktü Kaptan

GÖKHAN TÜFEKÇİ
#sanatmekanzaman #sanat #art #sergi

16.02. – 19.03.2019
açılış: 16.02.2019, cumartesi 18:00

Siyah Beyaz’ın proje alanı Özel Şeyler, 16 Şubat – 19 Mart 2019 tarihleri arasında Gökhan Tüfekçi namıdiğer Kara Gözüktü Kaptan’ın sokaktan tuvale taşıdığı pembe figürlerini ağırlıyor.
Ağırlıklı olarak erotizm, savaş ve popüler / arabesk kültür gibi kavramlara odaklanan sanatçı bu kavramları biçimsel olarak vitray ve minyatür sanatı, gölge oyunu geleneği ve Pop-Art süzgecinden geçirerek sentezler. Gökhan Tüfekçi’nin eserlerinde yaşadığımız coğrafyanın masalları, mitleri, yakın tarihimizin hikayeleri kadar kenar mahallelerde yaşayan insanların sıradan hikayeleri de, şu ana kadar aktarılanın aksine daha romantik ve absürt bir süzgeçten geçirilip minyatür sanatındaki perspektif / istiflenme biçimi, gölge oyunlarındaki kukla dinamiği ve Pop Art’ın canlı renkleriyle “Pop Minyatür” olarak adlandırdığı yeni bir üslupla yorumlanır.

2015 yılından beri Türkiye’nin bir çok şehrinde yaptığı genellikle büyük ölçekli duvar resimleriyle çocukluk imgelerinden siyasi figürlere; sokak jargonundan deyiş ve slogana uzanan çeşitlilikte çoğu zaman emprovizasyonla kendini yansıtan Kara Gözüktü Kaptan “Arzular Şelale” sergisinde aynı etkiyi tuval ve enstalasyonlarıyla bu ortak görsel dil üzerinden aktaracak.

Gökhan Tüfekçi’nin “Arzular Şelale” sergisi 19 Mart’a kadar Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Siyah Beyaz Özel Şeyler’de görülebilir.

Siyah Beyaz
Kavaklıdere sokak 3/1 Şili Meydanı Ankara
t. 0312 467 7234
www.galerisiyahbeyaz.com

Comments are closed.