‘Ben Tek, Hepiniz! / Me Alone, You All!’

0

Yusuf Aygeç
‘Ben Tek, Hepiniz! / Me Alone, You All!’
03 – 28.O3.2016

Açılış / Opening: 03.03.2O16 | 18:OO

Yusuf Aygeç’in C.A.M. Galeri’ deki ikinci kişisel sergisi “Ben Tek, Hepiniz! ” meydan okumanın aksine bir yüzleşme serüveni olarak kabul edilebilir.

Aygeç, 2013 yılındaki ilk sergisi “M.Ö. Pop Art” da ustaların hafızalarımızda yer eden eserlerine uyguladığı manipülasyonlarla bize çoktan bildiğimiz imgeler üzerine farklı okumalar yaptırmış; resmine dahil ettiği pop öğeler aracılığıyla eserlerin tamamlandığı zamanlar ile günümüz arasında ironik bağlar oluşturmuştu. Bu sergideki ortak belleğin yerini, yeni sergisinde sanatçının iç dünyası ve bu içsellikten dolayı ortaya çıkan ve hepimize dokunacak hisler ve hikayeler alacak.

Çocukken dinleyip belleğimizde yer eden masallara, öğrenilmiş korkulara, dayatılmış kurallara, inançlara, bilinçaltının derinliklerine iniyor ve alışkanlıkları sorguluyor sanatçı. İzleyici kolektif bir bellek üzerinden, bu kişisel hikayenin her anında kendinden bir şey bulup kendi yüzleşmesini başlatabilir.

Sanatçı, kendini özgür hissettiği zamanlarla, kurallar içine sıkıştığı sürelerde ‘kalbin’ ne şekillere girdiğini göstermeye, şahit etmeye çalışıyor. Ait olduğumuz doğaya dair korkuları da doğanın kendisine hapsediyor.

“Ben Tek, Hepiniz!” 03-28 Mart tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de görülebilir.

______________________________________

Yusuf Aygeç’s second solo show in C.A.M. Gallery ”Me Alone, You All!” can be seen as a self-confrontation adventure instead of challenge.

At Aygeç’s first exhibition ”B.C. Pop Art” in 2013 he applied manupulation and his own narratives to work of art we already know in our memories done by master artists. At his paintings he made ironic bounds between today and the completion date of the master pieces. In this exhibition, the common memory was replaced by the artist’s iner world and emotions and stories that occure from this sincerity.

The artist questions the rutines, and descend to the depths of subconscious, manifactured fears, imposed rules, beliefs and how the fairy tales processed in our memory when we heard them as children. The viewer, through the collective memory, could find a similarity from his own personal history and might start a self- confrontation.

The artist tries to point out / demonstrate the difference between how ‘the heart’ gets into shape when it was squeezed within the rules and when it feels free. He have also imprisoned the fears derived form nature to the nature itself.

“Me Alone, You All!” can be viewed between March 03 and 28 at C.A.M. Gallery.

Comments are closed.