d Grubu…yeniden

0
d Grubu...yeniden
d Grubu…yeniden

d Grubu…yeniden

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat hareketi olan ve Türk resim sanatına yön veren grupların öncülerinden kabul edilen d Grubu Sanatçılarının eserleri grubun kuruluşundan 85 yıl sonra 18 Ocak ve 25 Mart tarihlerinde CerModern’de sergileniyor.

Estetik bir başkaldırıyla 1933 yılında Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzler, Cemal Tollu, Elif Naci ve Zühtü Müridoğlu tarafından kurulan gruba daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan, Salih Urallı, Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeyd, Leopold Levy, Zeki Kocamemi, Şeref Akdik, Cemal Nadir Güler ve Nusret Suman gibi isimlerin de dahil olmasıyla sanat çevrelerinin dikkatini kısa sürede toplamayı başarmıştır.

Adını Türk Resim Sanatında kurulmuş 4. Birlik olmasından ve ‘‘d’’ harfinin alfabede 4’üncü harfe denk gelmesinden almış olan Grup, 1933 Türkiye’sinin siyasal politik ve kültürel sancılarını yaşamanın yanı sıra aynı zamanda sanatsal bir çabayla Türkiye geleceğine de katkıda bulunmuştur.

d Grubu…Yeniden’’ sergisi 21 sanatçının 1933-1960 yılları ve sonrasında ürettiği yaklaşık 70 adet eserden oluşurken sergi 18 Ocak – 25 Mart tarihlerinde CerModern’de sergilenecek.

d Group … Again
The d Group’s works, Turkey’s first contemporary art movement and one of the pioneers of Turkish painting, will be displayed after 85 years of its establishment at CerModern between January 18 and 25 March. It was founded by Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzler, Cemal Tollu, Elif Naci and Zühtü Müridoğlu in 1933 with an aesthetic rebellion.

After artist like Bedri Rahmi Eyuboglu, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan, Salih Urallı, Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeyd, Leopold Levy, Zeki Kocamemi, Seref Akdik, Cemal Nadir Güler and Nusret Suman joined the group, it took the attention of art circles in a very short time.

The group formed its name after the 4th Unity of the Turkish Painting Art, and since the letter‘d’ corresponds to the 4th letter in the alphabet the group its name became ‘d Group’.

The group contributed to an artistic effort to Turkey who was living politically and cultural pains in 1933.

The exhibition ‘d Group …Again’ will be exhibited at CerModern from January 18 to March 25. The exhibition consists about 70 pieces produced by 21 artists between the 1933-1960 years.

Comments are closed.