DÜNYAYI DOLAŞAN RESİMLER

0

GENCO GÜLAN’IN DÜNYAYI DOLAŞAN RESİMLERİ 2 EKİM- 9 KASIM TARİHLERİ ARASINDA ANTONİNA SANAT’TA

2 Ekim – 9 Kasım 2018, Antonina Sanat Galerisi, Harbiye, Şişli, İstanbul

Mine Sanat Galerisi yönetimindeki Antonina Sanat, yeni sezonuna Genco Gülan’ın “Uçan Resimler” adını verdiği küresel projesi ile başlıyor. İstanbul’da ilk kez sergilenecek olan resimlere, sanat galerisinin yanı sıra bir ofis de ev sahipliği yapacak.

Her şey bir soru ile başladı: Resimler uçabilir mi? Neden olmasın! Aslında günümüz teknolojisi ile birçok değişik yolları mevcut: dronlar, rüzgar gücü, helyum balonlar… Ama asıl önemli olan resimlerin nasıl uçtukları değil neden uçtukları ve bizi nerelere götürdükleri…

Sanatçı Genco Gülan, “Uçan Resimler” ismini verdiği yeni serisinde, resimleri kelime anlamına uygun olarak resmen uçuruyor. Bu sergi için özel olarak hazırlanan resimlerin tümü, dünyanın faklı ülkelerine seyahat edip, farklı şehirlerine ve önemli noktalarına uçaklar ile gidiyor, buralarda fotoğraflanıyor ve beraber sergilenmek üzere geri geliyorlar. Gülan, her ülke için farklı ve yeni bir resim yapıyor. Resimler gittikleri ülkedeki ikonik anıtlarda (Çin Seddi, Çin), simge noktalarda (Ümit Burnu; Güney Afrika) veya farklı binaların önünde (Giza Piramitleri, Mısır) fotoğraflandılar. Ekim ayındaki İstanbul’daki sergide uçan resimler, fotoğraflar ve taslak çizimlerle birlikte sergilenecekler.

Sanatçıların hayallerini paylaşmak ile ilgili de hayalleri olabilir… Örneğin; sadece bulutlar yerine renkler arasında uçan bir uçak düşlemek ile yetinmeyip, renklerin arasında uçan uçak resminin de uçmasını da düşlemek, gibi… Gerçek hayatta ise ayakları yere basmak gerekli. Liberal gibi görünen sanat ortamı bile göründüğü kadar özgürlükçü değil. Gülan yapıtlarıyla dünyayı dolaşmak istiyor, fakat günümüzdeki global sanat ortamı belirli bölgelerde dolaşımı olası kılsa da (Örneğin Kuzey Yarım küre), bazı bölgelerde dolaşımı zor (Örneğin Güney Yarım küre), diğer yerlerde ise imkânsız hale getiriyor. Genco Gülan’ın İstanbul Art News röportajında da belirttiği gibi; “Bir çağdaş sanatçı olarak, sergiler ve yapıtlarla Amerika ve Avrupa’da dolaşım mümkün ama Afrika ve Orta Doğu’da dolaşım oldukça zor.”

Gülan, sanat dolaşımının kangren olduğu bölgelerle yapıtlarını tanıştırabilmek için Uçan Resimler projesini geliştiriyor. Yapıtlar Kore, Japonya, Güney Afrika, Mısır, Sırbistan, Lübnan, Yunanistan, Japonya, Çin gibi ülkelere gidiyor. Bu sürprizli projede resimleri taşıyanlar da performansçı haline gelirken, her ülkedeki farklı bir fotoğraf çekimi, bir happenning haline dönüşüyor.

Genco Gülan’nın “Uçan Resimler” isimli sergisinde denediği şey yeni sergileme yöntemleri olduğu kadar yeni bir tür bağlamsal estetik ve/veya Konumsal Sanat adını verebileceğimiz yeni bir sanat akımı… Her bir yapıt, seyahati sırasında farklı insanlar ile karşılaşıyor ve her fotoğraftan ayrı bir hikâye çıkabiliyor. Kimi yapıt görüntülendikten sonra geri dönmeyi başaramıyor, kimi fotoğraf bürokratik engellere takılıyor, siliniyor. Fakat en güzeli de sanat galerisine gitme alışkanlığı olmayan insanların beklemedikleri yerlerde ve anlarda sanat yapıtları ile bir şekilde karşılaşmaları…

Yaklaşık bir seneden beridir süregelen, resimlerle devri alem, İstanbul sergisinden sonra da devam edecek. Serginin açılış kokteyli 2 Ekim 2018, Salı Günü, Saat: 18:00’de, Antonina Sanat Galerisi’nde, sanatçının katılımıyla gerçekleşecektir. Tüm sanatseverler davetlidir.

Antonina Sanat Galerisi

Ergenekon Mah. Halaskargazi Cad. No: 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü, Harbiye, Şişli / İSTANBUL

Tel: 444 54 18 / +90 (536) 553 50 66

Yönetim / Organizasyon: Mine Sanat Galerisi

Antonina Sanat Galerisi’nin açık olduğu gün ve saatler:

Her gün: 09.00 – 19.00 / (Pazar hariç)

Comments are closed.