“HAFIZA KÜRÜ” SERGİSİ

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 08/05/2018
00:00

Mekan
Antonina Sanat Galerisi

Kategoriler


“HAFIZA KÜRÜ” SERGİSİ

“Hafıza Kürü” adını verdiğimiz sergide bir araya gelen işler hafızayı aramanın o kadar da zor olmadığına odaklanarak, izleyiciyi geçmiş hatıraların ve yaşanmışlıkların izlerini sürmeye davet ediyor.

Benimsenmiş/dayatılmış olgulara karşı duruşun göstergeleri olarak üç sanatçı ürettikleri serileri ile sanatın yalnızca sanatı icra edenler için değil, izleyici üzerinde de etki bırakan iyileştirici gücüne vurgu yapıyorlar.

Sanatçılar Ayça Ceylan ve Ahmet Rüstem Ekici, farklı konularda ve farklı medyumlarla mekana özgü ürettikleri işleri yoluyla bizleri hafızayı aramak ve unutulanı hatırlatmak üzere bir yolculuğa davet ediyorlar.

Performans Sanatçısı Ayça Ceylan, hızla büyüyen İstanbul’da her geçen gün biraz daha kaybolan sahillerde nemf (su perisi) rolüne bürünerek oluşturduğu çalışmalarında insanların yüzmenin yanı sıra sosyal paylaşım ve cinsiyetler arası bariyerleri kırması açısından büyük öneme sahip sahillerden Kilyos, Rumeli Feneri, Garipçe, Emirgan ve Bebek’te mekan ve bellek araştırması yaptı. Ceylan’ın kişisel bellek çalışmasının bir ürünü olan Nemf Serisi’nin Kilyos ve Rumeli Feneri bölümüne yer verdiği bu sergide sahillerin yakın tarihi ile kadim geçmişi arasında bir köprü inşa ediyor, beden ve mekan arasında her dönem yaşanan değişken ilişkiyi sorgulama imkanı ortaya koyuyor.

Sergide “Gynaeceum – Kadınlar Mahfili” serisinden çalışmalarıyla yer alan Sanatçı Ahmet Rüstem Ekici, kadının anaerkilden ataerkile evrimine geçişini ele alırken üreme, iktidar ve isimlerini yaşatma hırsı olarak mimariyi kullanan kadınların kurguladıkları dünyalardan, hamisi oldukları yapılardan eklektik bir manzara sunuyor. Saray ve dini yapılarda kadınlara ayrılan bölümlere verilen isim olan “Gynaeceum”; kadının çağlar boyu görünür olma, mimari eserler kurgulama çabalarına rağmen yine mimari olarak bu bölümlere hapsedilmeleri, sosyal hayattan uzaklaştırılmalarını konu ediniyor. Seri,kadınların varoluş mücadelelerinde biyolojik, fiziki ve toplumsal iktidar kurgularını, eklektik bir imaj ile sunan AutoCAD programı çizimlerden oluşmaktadır ve çizginin evrimine yer vermektedir. Çalışmalarında toplumsal cinsiyet, kentsel dönüşüm ve ötekileri işleyen Ahmet Rüstem, Gynaeceum serisinde bedeni ile tüm tapınak, mezar, hane formlarına ilham veren kadın bedeninin ve anaerkil dönemde kadının tanrısallığının günümüzde hangi noktada olduğunu sorguluyor.

Leave A Reply