Kültür ve Sanat İnsanları Portre Sergisi

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 12/12/2017 - 07/01/2018
00:00

Mekan
SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ

Kategoriler


Schneidertempel Sanat Merkezi’nde Köksal Çiftçi ile Bülent Karaköse’den

Portre karikatür ilk olarak İtalya’da çizilir. Bu pek bilinçli bir başlangıç değildir. Leonardo, çirkini arayan portre denemeleri yapar. Gian Lorenzo Bernini ise daha bir bilinçlidir, tanınan kişilerin portrelerini ironi içerecek şekilde çizer. 1665’te Fransa kralı XIV. Louis, bu heykel sanatçısını ülkesine davet eder. Bernini, asıl işinin yanında ironi içeren portre çizimini sürdürür. Bu eğlenceli işler kralın ve sarayın beğenisini kazanınca tüm Fransa’da moda haline gelir. Hemen her aristokrat, hem kendi karikatür portresini hem de eşin dostun portrelerini çizdirmeye başlar. Yaygınlık Fransa’yla sınırlı kalmaz, hemen ada ülkesi İngiltere’ye ve Almanya’ya sıçrar.

Gütenberg’in 1447’de olgunlaştırdığı matbaa sayesinde 17. yüzyıl ortalarında dergi ve gazete basımı gündeme gelir. Gazeteler, politik eleştiri içeren görsellere gereksinim duyar. Bu boşluğu Bernini’nin yaygınlaştırdığı portre karikatürler doldurmaya başlar. Öyle ki 1800’lerin ortasına gelindiğinde portre karikatürcülük artık önemli bir meslek dalıdır.

1831’de Charles Phillippon, Fransa’da La Caricature dergisini kurar ve karikatür mesleği, profesyonelliğe adım atmış olur. On yıl sonra da İngilizler Punch dergisini çıkarır. Günlük gazeteler artık bünyesinde en az bir portre karikatürcü bulundurmaya başlar.

Türkiye’nin Portre Karikatürle Tanışması

40 yıllık bir gecikmeyle ülkemizde de portre karikatür çizilmeye başlanır. İlk yerli karikatürü 1870’te Ali Fuat Bey, Teodor Kasap’ın Diyojen dergisinde çizer. Fakat usta işi portre çizimleri esas olarak Cemil Cem üretir.

Kozmo Togo’dan sonraki yetkin çizerler Cemal Nadir ve Ramiz’dir. Günlük gazete portreciliğinde Bedri Koraman harikalar yaratır. Geleneğin son önemli temsilcisi ise Musa Kart olur.

1920 ile 2000 yılları arasında portre karikatür altın çağını yaşar. 2000’den sonra artan baskılar nedeniyle hem karikatürcüler hem portre karikatür çizerleri adeta kalem bırakır, piyasadan çekilir. İnatla işini yapmaya çalışanlar da çeşitli baskılara, kovuşturmalara maruz kalırlar.

Köksal Çiftçi ve Bülent Karaköse, portre karikatür çizmeyi sürdüren az sayıdaki karikatür sanatçısından ikisidir. Uzun yıllar basında yer alan çizerlerin son dönemdeki portre çalışmalarının tamamına yakını internet ortamında paylaşılmıştır. İki karikatürcü, Avrupa’da Bernini’nin başlattığı, Phillippon’un meslek haline getirdiği ve ülkemizde Bedri Koraman’ın zirveye taşıdığı bu sanatı, meslek onurundan ödün vermeden icra etmeye çalıştıkları inancındadırlar.

Sergide beğeninize sunulan eserlerin büyük bölümü orijinal çalışmalardan oluşmaktadır.

Leave A Reply