NEVNESİL “MONOMİT”

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 25/04/2018 - 09/06/2018
00:00

Mekan
Galeri Nev

Kategoriler


GALERI.nev
NEVNESİL “MONOMİT”

Nev, 2009 yılında, Galeri’nin kuruluşunun yirmi beşinci yılını kutlamak üzere, o sırada yirmi beş yaşında olan sanatçılarla ilk NEVNESİL sergisini gerçekleştirdi. Galerinin kendi ömrü ile onunla birlikte doğup büyüyen bir kuşak arasındaki ortaklıkları arayan NEVNESİL, bir defaya mahsus olmadı.

2009’dan sonra düzenli olarak her iki yılda bir gerçekleşen NEVNESİL, ortak bir sözün çoğunlukla ortak bir malzeme ile ifade bulmasına odaklandı. Dolayısıyla, bu zamana kadar sergiler, neredeyse ‘kendiliğinden’, tualler, kağıt işler, heykeller ve hazır nesneler etrafında toplandı. Şimdiki zamana ait bir NEVNESİL’in dili ise fotoğraf!

MONOMİT, zamanın ruhunu yakalayan yirmi bir fotoğrafçıyı, Galeri Nev’de bir araya gelmeye davet ediyor. Sergi adını, yazar Joseph Campell’in araştırmalarından alıyor. Campell, farklı toplumlarda, farklı zamanlarda anlatılan farklı öykülerin, aynı kökten geldiklerini öneriyor. Hepsini neredeyse tek bir öykünün başkaca versiyonları olarak düşünüyor. Bu öyküler, genellikle erkek olan bir kahramının yolculuğu etrafında örülüyor ve yolda karşılaştıklarına göre başkalaşarak evriliyor.

MONOMİT, mitolojiler üzerine Campell’in geliştirdiği fikirlerden yola çıkarak, davetli sanatçıların her birini, kadim bir öykünün kahramanı ilan ediyor. Onların yolculukları sırasında kayıt ettikleri anlar, aynı zamanda neredeyse tüm kahramanlık öykülerinde olduğu gibi içsel bir yolculuğun izlerini de taşıyor. Öte yandan, MONOMİT, yirmi bir sanatçıyı bir araya topladığında, tekil ifadelerin, o “ilk” öykünün alfabesini oluşturacağına da inanıyor.

25 Nisan akşamı, sanatçıların da katılımı ile Galeri Nev’de açılacak MONOMİT, NEVNESİL sergilerinin beşincisi ve Kırlangıç Sokak’ta gerçekleşecek ilk NEVNESİL olma özelliğini taşıyor. Serginin 9 Haziran’a kadar Galeri’nin yeni adresinde ziyarete açık kalması ve etrafında etkinliklerin ve yayınların gelişmesi planlanıyor. NEVNESİL, sanatın yalnızca bir dönemi yansıtmadığı, aynı zamanda onu değiştirebileceği inancıyla devam ediyor…

Leave A Reply