“ÖLÜM / KALIM ARASINDA”

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 07/12/2017 - 07/01/2018
00:00

Mekan
Tophane-i Amire KSM

Kategoriler


NEDRET SEKBAN
MSGSÜ TOPHANE-İ AMİRE KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ
“ÖLÜM / KALIM ARASINDA”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi “Beş Kubbe Salonu”, Ressam, Prof. Nedret Sekban’ın “Ölüm / Kalım Arasında” adlı toplu sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 7 Aralık 2017 Perşembe günü saat 18:00’de verilecek bir resepsiyonla izleyicileri ile buluşacak.

Sergide, Sekban’ın Neşet Günal Atölyesi’ndeki öğrencilik yıllarından bugüne uzanan ve tüm dönemlerini kapsayan çalışmalarına yer verilecek ve sanatçının özel koleksiyonu ile çeşitli koleksiyonlardan seçilmiş yaklaşık 70 eser sergilenecektir.

Sergideki resimler, Portreler / Sokak / Demiryolu / Deniz / Romanlar / Mülteciler / Göç gibi farklı konulara adanmış ve özünde “insan”a odaklı; toplumsal gerçekçi ve figüratif bir ifade ile yapılmış olan büyük ebatlı yağlıboya tuval veya daha küçük ebatlı kurşunkalem-pastel ya da füzen ile yapılmış desenlerden oluşmaktadır.

Sanat eleştirmeni ve yazar Mehmet Ergüven’in kaleme aldığı “Ölüm / Kalım Arasında” adını taşıyan kapsamlı bir kitap, sergiyle eşzamanlı olarak okuyucuların ilgisine sunulacaktır. Ergüven, Nedret Sekban resimlerinde var olan figüratif anlatımlara dair şunları söylemektedir: “…özünde insan’ı yüceltmeye odaklı bu resimlerde bir başka özellik daha hemen dikkati çeker: Figür kendisini önceleyen bir mekânda yer almadığı gibi, daha sonra gündeme gelen mekân da figüre göre var olmaz. İnsan, dışındaki her şeyi eklentiye çeviren bir saygınlık abidesine dönüşmüştür böylece; çünkü insan, son tahlilde emeğiyle haklı olma savaşı veren bir canlıdır – her koşulda onurlu ve dimdik.”[1]

Toplumbilimci ve sanat yazarı Jale Nejdet Erzen, sanatçı ve çalışmalarına dair şunları söyler: “…Sanatçılar, yazarlar, tiyatrocular, demokrasinin şartlarını uygulatan kişiler olmasalar da onun bilincini veren başlıca kişiler. Türkiye’nin bu alandaki özürleri 3. Binyılda artık affedilemez. Bu bakımdan bize insanımızı yakından tanıtmak için hala çabalayan, sanatını tekrar gerçekçiliğin temeline götürerek, anayasayı baştan yazmak, insan haklarını baştan anlamaya ve anlatmaya çalışmak gibi, sokaktaki insanı sevdirmek, anlatmak isteyenlere saygı borçluyuz. Bu tür tanımalar, tanışmalar ve diyaloglar olmazsa gerçek demokrasi de olamaz. Nedret Sekban’ın resminin zaman içinde geliştirdiği kendine özgü biçimsel zenginlikler ve sentezler ötesinde hala böyle bir adanmışlık taşıdığı için ve bundaki sebatından ötürü kültürümüzde önemli bir rol oynayabileceğine inanıyorum.”[2]

Prof. Nedret SEKBAN’ın “Ölüm / Kalım Arasında” adlı tüm dönemlerinden seçilmiş yağlıboya ve desen örneklerinden oluşan sergisi, 7 Ocak 2018 tarihine dek izlenebilir.

Tüm sanatseverler davetlidir.

Tophane-i Amire KSM
Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Defterdar Ykş. No:2, 34433 Tophane/İstanbul
Tel: (0212) 293 46 48
Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç, 10:00-18:00

Leave A Reply