onun beyni gezgin beyaz bir kurşun

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 08/09/2017 - 28/09/2017
00:00

Mekan
Ballon Rouge

Kategoriler


Merve İşeri
onun beyni gezgin beyaz bir kurşun
8 – 28 Eylül 2017
Boğazkesen Caddesi No.78, Beyoglu
Açılış Cuma Günü 8 Eylül 18:00 – 20:00
Pazartesi-Cumartesi, 11:00 – 19:00

Ballon Rouge’un gerçekleştirdiği ilk etkinlikte Merve İşeri’nin ilk kişisel sergisi izleyiciyle buluşuyor. Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’ün üstlendiği sergi 8-28 Eylül 2017 tarihleri arasında gösterimde olacak.

İşeri yağlı boya kullanırken doğrudan tüpten ve astarlanmamış tuval üzerine, kimi zaman da kumaş boyasıyla boyadığı kanvas üzerine çalışıyor. Ton geçişi ve çizgilerde uçuşkan bir nitelik elde etmeye çalıştığında pastel boya da kullandığı oluyor, parmaklarını devreye soktuğu da. Malzeme kullanımındaki bu geçişkenlik ve çizgilerdeki ağırlık ya da hassasiyet neticesinde yapıtlar başvurdukları soyutlamayla birlikte bir tür sözel tarihin ya da rüyanın görselleştirilmesi olarak işliyorlar. Devralınan belleğin bu devinim ve değişim halindeki zigzaglarında çizgiler kimi zaman güçlü ve kendinden emin, neredeyse doğrudan temsil işlevine sahip bir görüntü sergiliyor, kimi zaman da alev gibi uçuşkan, titreşen bir niteliğe bürünüyor.

Sergide yer alan yapıtların manasını aktarmaya çalışmak izleyiciye karşı samimi olmayan bir tutum almak anlamına gelebilir. İşler üzerine yargıda bulunmayı sizlere bırakmamız gerekir. Özellikle soyut resim söz konusu olduğunda her bir fırça vuruşunu bir anlam ile, her tuvali belli bir hikâye ile ilişkilendirmek gibi bir gereksinim hissedilir. Kolayca çıkarsanabilecek bir anlam taşıması istenir çünkü soyut bir yapıta bakıldığında karşılaşılan şey aslında insanın kendisinden ibarettir. Soyut bir resim izleyicinin boş tuvalidir bir şekilde ve sanat tarihçileri ve kuramcıları için bir tür tabula rasa işlevi görmüştür. Ne anlama geldiğinin, neye karşılık geldiğinin size anlatılmasını istersiniz çünkü her şey zaten yeterince kafa karıştırıcı niteliktedir; dünyada sıkıntı yaratabilecek bir sürü şeyle zaten karşı karşıyayızdır. Bir anlamı olsun istenir çünkü belirli bir siyasal görüş açısı edinmek, toplumsal adaleti ilgilendiren konularda gerekli eylemlerde bulunmak, kapitalizme, cinsiyetçiliğe, ırkçılığa dair söz almak için bu gerekli görülür. Soyutlama, dışavurumculuk, simgecilik gibi sanat tarihsel akımların altın çağlarını siyasal, toplumsal ve kültürel kriz dönemlerinde yaşamış olması bu açıdan hiç şaşırtıcı değildir.

Fakat anlam niyetten farklı bir şeydir. İşeri’nin niyeti, gezinen bir beyaz kurşun gibi, belirli bir hedefi gözetmekte ve simgesel bir özellik göstermekte olmasına rağmen atfedilen anlamlara karşı direnç gösterir. Bunun yerine yapıtlar her izleyiciyle kişisel bir sohbete girişmeyi hedefler; beyaz kurşun, barışçıl ve içeriden saptıran bir şiddetin simgesidir. Hiç tanımadığınız birinin günlüğünü okumakla ya da bir hayvanın doğal ölümünü seyretmekle karşılaştırılabilir bu durum. Muhtemelen içgüdüsel bir insanlık ve empati seviyesine yükselir hisleriniz –içerik ne olursa olsun; kurduğunuz bağ ne kadar soyut olursa olsun; ve sizin içinizden hangi hızla geçip gidiyor olursa olsun. ‘Görme’nin yozlaşmakta olduğu, ıslaha zorlandığı, duyarsızlaştırıldığı, gözetim altına alındığı bir dönemde İşeri’nin yapıtları şu soruyu sorar: ”Bütün bunların içine doğmasaydık ne olurdu? Lekelenmemiş, filtresiz veya arka plan olmaksızın nasıl görebiliriz?” İşeri’nin beyni gezinen beyaz bir mermi –izleyicinin her şeyi geride bırakmasını, rahat hissetmesini, birbirine bağlayan, heyecan duyan ve aynı zamanda sürekli olarak denetimden kaçan bir yol izlemesini sağlayacak huzurlu soyutlamanın peşinde, durmaksızın ilerleyen bir mermi.

İşeri (d. 1992, İstanbul)daha çok yağlıboya ile çalışan bir ressam. 2014 yılında Politecnico di Milano Üniversitesi’nde İletişim Tasarımıbölümünden mezun oldu ve sonrasında Londra ve İstanbul arasında yaşamaya başladı. 2015 yılından bu yana çalışmaları ABD’nin Şikago’nun kentinde ve Birleşik Krallık’ta Londra’da düzenlenen grup sergilerinde yer aldı.

BALLON ROUGE HAKKINDA

Ballon Rouge kolektif ve göçebe karakterde yeni bir ticari galeri formuna sahip. Sabit bir dört duvar arasında kalmanın ne sanatı izlemek ve keşfetmek için, ne de sanatçının izleyici çevresini genişletmek için yeterli olduğunu düşünüyoruz.

2017 Eylülü’nden 2018 Kasımı’na kadar uzanacak olan ilk yılında Ballon Rouge Istanbul, Londra, Los Angeles, New York, Brüksel, Sao Paolo ve Paris’te sergiler açacak. Bütün bu şehirlerde kendilerine güvendiğimiz kolektif üyelerimiz, Ballon Rouge küratörlerimiz faaliyet gösteriyor. Bu üyelerimiz Ballon Rouge’un desteğiyle yerel sanatçılarla irtibata geçecek ve spontan biçimde belirlenen mekânlarda onlarla birlikte sergiler düzenleyecek.

Leave A Reply