Sakıp Sabancı Müzesi ‘the Seed’

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 10/04/2018
20:00 - 21:00

Mekan
Sakıp Sabancı Müzesi 'the Seed'

Kategoriler


FALLA CHOPIN DEBUSSY JAVIER PERIANES
10 Nisan Salı 20:00 Sakıp Sabancı Müzesi ‘the Seed’

“Seldom, if ever, have I encountered such a combination
of evident modesty and utter brilliance.”
Sunday Times

SAKIP SABANCI MÜZESİ
THE SEED

JAVIER PERIANES

2012’de İspanya Kültür Bakanlığı tarafından verilen “Ulusal Müzik Ödülü”nü kazandıktan sonra dikkatleri üzerine çeken sanatçının piyanizmini The Telegraph şu sözlerle tanımlıyor: “Dokunuşun sıcaklığıyla kutsanmış kusursuz ve rafine bir piyanist!”

İspanya’dan uluslararası klasik müzik sahnelerine uzanan müzik kariyerinde sahneye çıktığı dünyanın prestijli salonları arasında New York’ta Carnegie Hall, Londra’da Barbican Hall, Royal Festival Hall ve Wigmore Hall, Paris’te Philharmonie ve Théâtre des Champs-Élysées, Berlin’de Philharmonie, Viyana’da Musikverein, Amsterdam’da Concertgebouw, St Petersburg’da Philharmonic Hall, Moskova’da Moscow Conservatory Great Hall ve Tokyo’da Suntory Hall yer alıyor.

Daniel Barenboim, Charles Dutoit, Zubin Mehta, Lorin Maazel, Rafael Frühbeck de Burgos, Daniel Harding, Yuri Temirkanov, Jesús López Cobos, Sakari Oramo, Juanjo Mena, Pablo Heras- Casado, Josep Pons, Andrés Orozco-Estrada, Robin Ticciati, Thomas Dausgaard, Vladimir Jurowski, Yu Long ve Vasily Petrenko gibi dünyanın en iyi şefleriyle aynı sahneyi paylaşan sanatçının birlikte çaldığı orkestralar içinde ise ilk akla gelen isimler arasında New York Filarmoni Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Los Angeles Filarmoni Orkestrası, Wiener Philhamoniker, Montréal Senfoni Orkestrası, Cleveland Orkestrası, Hamburger Senfoni Orkestrası, Chicago Senfoni Orkestrası, Boston Senfoni Orkestrası, Atlanta Senfoni Orkestrası, Berlin Rundfunk Senfoni Orkestrası, Fin Radyo Senfoni Orkestrası, İsveç Radyo Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, Paris Orkestrası, Yomiuri Nippon Senfoni Orkestrası, Hollanda Radyo Filarmoni Orkestrası, Alman Radyo Filarmoni Orkestrası ve İspanya Ulusal Orkestrası sayılabilir. Javier Perianes, Vail, Blossom, Ravinia, Lucerne, La Roque d’Anthéron, Grafenegg, San Sebastián ve Granada gibi festivallerden de davetler alıyor.

Sanatçının uluslararası basında övgü dolu sözlerle karşılanan “Choc”, “Editorün Seçimi”, “Maestro” gibi ünvan ve etiketler alan albümleri büyük beğeni topluyor. BBC Senfoni Orkestrası ile Grieg Piano Konçertolarını kaydettiği albümü Classica tarafından “yeni bir referans noktası” sözleri ve ‘Choc’ etiketiyle ödüllendirilirken Gramophone’dan da “Editor’ün Seçimi” etiketini aldı. “Nights in the Gardens of Spain” adını taşıyan albümü Latin Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi. Harmonia Mundi plak şirketinin özel sanatçısı olan Perianes’in en son Mart 2017’de çıkan Schubert’in piyano sonatlarını kaydettiği albümü ile birlikte yayınlanmış toplam 13 albümü bulunuyor.

Sanatçı uluslararası klasik müzik dünyasında İspanya’yı başarıyla temsil etmesi ve klasik müziğe olan katkıları nedeniyle Haziran 2017’de Madrid Cemiyeti tarafından “Kültür Ödülü” ile ödüllendirildi.

Leave A Reply