Water

0
Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
Date(s) - 02/03/2018 - 31/03/2018
00:00

Mekan
Orjin Sanat Galerisi

Kategoriler


WATER / SU | March 2-31 Mart, 2018 | OrjinSanat Galerisi, Orjin MASLAK İş Merkezi, Kat:-2
Açılış Kokteyli / Opening: 02.03.2018, 18:00-20:00

Space Debris’in OrjinSanat’ta başlattığı “Noise-Water-Meat” sergi serisinin ikinci serisi “Su”2-31 Mart tarihleri arasında Orjin Maslak’ta görülebilir.
Artists/ Sanatçılar: Zeynep Birced, Melis Bürsin, Sırma Doruk, Christian Hansen, Seyhan Musa, Alison Luntz & Katie Nadworny, Louisa Marie Summer, Ayça Telgeren

“Water/Su” adlı sergi hafıza olgusunu ve oluşumunu kişisel duyumdan kolektif duyuma, farklı merceklerden yansıtarak dijital ve manipüle edilmiş versiyonlarımızı doğanın, insan tabiatının ve seslerin imgelerini kullanarak betimleme dileğinde. Sanatçılar suyun akışkan ve duru özelliklerine gönderme yaparken, suyun hafızasının varoluş biçimlerini eserlerinde bir metafor olarak ele alıyor.

Dördüncü yüzyıl filozofu Aristotle hatırlamayı, mum üzerinde izlenimler bırakmaya benzetir; anıların insanın hafızasında yükleyip sonradan tekrar eriştiği, gerçekliğin kopyaları olduğu inancı da oldukça yaygındır. Yirmi birinci yüzyılda ise hatırlamak ve hatırlanmak için ‘akıllı’ aygıtlarımızın bizim için yüklediklerine güveniyoruz. Aslında, hatırlanan, deneyimlerin ayrıntılardan çok özetini barındırıyor, ve biz hatırlamanın beynimizin nöral geçitlerinden intikal eden manipüle edilmiş bir süreç olduğunu unutuyoruz.
Sergide yer alan eserler görsel bellekle yankı belleği arasında ilişki kurarak hafızayı zihinsel bir süreç olarak ele alır ve romantikleştirilen hafızanın kişisel ve toplum dinamiklerin etkisinde modern bir trajedi döngüsüne girdiğini önerir.
“Bize yüzeyde dokunanı ve yeniden anımsamak için yarattığımızı burada deneyimlemeniz için gözlerinizin önünde aksettik.”

//

The exhibition “Water” reflects upon the notion of the phenomenon water memory and how memory itself is formed through diverse lenses ranging from personal to collective ones, featuring digitized and manipulated versions of ourselves, and utilizing the lexicon of nature and human physique with corresponding sound elements. The qualities of water is taken as a metaphor in creation of the works displayed.

The fourth century B.C.E. Greek philosopher Aristotle compared memorizing to making impressions in wax, and the belief that memories are copies of reality that a person stores and later retrieves has been widespread. In 21st century, we trust what our ‘smart’ gadgets store for us to ‘remember’ and to be ‘remembered’. In reality, much that is remembered captures the gist rather than the details of the original experiences, and we forget remembering is often a process of reconstruction, manipulated through the neural passages of our brain.

The works included in the exhibition re-visits and re-consolidates echoic (aural) memory tandem with iconic (visual) memory as a mental process, in a playful way, suggesting the tragedy of romantic memory in relation to personal and collective spatial instances.
“What has touched us on the surface and what we recreate to recall is translated here before your eyes to experience. “

Leave A Reply