FARKLAR/FARKLILIKLAR III

0

FARKLAR/FARKLILIKLAR III
SERAMİK HEYKEL RESİM VE ÖZGÜN BASKI
KARMA SERGİSİ

15 HAZİRAN 2016’DAN İTİBAREN
ZİRAAT BANKASI KUĞULU SANAT GALERİSİ’NDE

FARKLAR/FARKLILIKLAR III Seramik Heykel Resim Ve Özgün Baskı Karma Sergisi, Kuğulu Sanat Galerisi’nde 15 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 18:00’de açılacaktır.

Sanat, toplumların kültürel değişiminin ve gelişiminin en temel unsurlarından birisi olarak varlığını sürdürmektedir. Bu genel anlayıştan yola çıkarak sanat, bireylerin ve toplumların varlık gösterdiği her alanda bir farkına varma durumu biçiminde simgeleşmektedir. Bu anlamda sanat denilen olgu hiç şüphesiz bir fenomen niteliğindedir. Çünkü sanat denilen metaforun sanatçı tarafından dillendirilen manifestosu kaçınılmaz olarak zamanın ve mekanın ötesinde anlamlar kazanmaktadır.

Sanatçı açısından değerlendirildiği zaman ise, özel bir duyarlılık ve yoğunlaşmanın sonucunda ortaya koyduğu özgün üretimini yani yapıtını kitlelerle paylaşmak isteyen sanatçı aslında yapıtı ile kendini daha doğrusu her şeyini ortaya koyan insandır. Nietzsche göre sanatçı, “Sanat ve yalnız sanat, yaşamın gerçeğiyle ölmemek için elimizde ancak sanat var” sorgusunu çalışmasının başına her geçtiğinde kendisine hatırlatmalıdır. Sanatçı, ancak bu bütüncül eleştirel bakış açısı aracılığı ile bireysel/toplumsal olarak sanatta şablonlardan, klişelerden veya standartlaşmalardan kurtulabilir ve yeni/özgün/özgür üretimlerde bulunabilir.

Sanatın bu birleştirici özelliğinden yola çıkarak sanatçının paylaşma ve sunma arzusu aracılığı ile ortaya çıkan sanatsal birliktelikler sayesinde bireysel ve sanatsal farklılıkların artık yok olmaya başladığı ve sözün sadece sanata/sanatçıya düştüğü çok dilli ve çok anlamlı bir yapıya bürünmektedir.
Küratör Orhan CEBRAİLOĞLU

Adnan TEPECİK, Ahmet Şinasi İŞLER, Ayfer UZ, Burcu ARICI TÜZÜN, Dizar ERCİVAN ZENCİRCİ, Ece AKAY, Gülser AKTAN, Mehtap PAZARLIOĞLU BİNGÖL, Melek ŞAHAN, Naile SALMAN ÇEVİK, Nuri YAVUZ, Orhan CEBRAİLOĞLU, Rasim BAĞIRLI, Serap BUYURGAN ve Zeliha KAYAHAN’ın katılımıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen FARKLAR/FARKLILIKLAR III Seramik Heykel Resim Ve Özgün Baskı Karma Sergisi, Ziraat Bankası’nın Tunalı Hilmi Caddesi No: 104 Kavaklıdere / Ankara adresinde bulunan Kuğulu Sanat Galerisi’nde, 15 Haziran – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında pazar-pazartesi ve resmi tatil günleri hariç 10.00 – 19.00 saatleri arasında görülebilir.

[intergeo id=”AMzYzM”][/intergeo]

Comments are closed.