Forli / Italy Eouroexpoart Fair 2016

0

HALE KARAÇELİK
Forli / Italy Eouroexpoart Fair 2016
18,19,20 Mart 2016

Küratörlüğünü NeoArtgallery Roma’da İtalyan Türk Sanat Kültür derneğinin kurucuları olan Giorgio Bertozzi ve Ferdan Yusufi üstlendiği Euroexpoart 2016’ Projesi kapsamında, Sanatçı Hale Karaçelik “Solo” sergisi ile, Romagna Fiere işbirliğiyle Forli/Italy Vernice EuroexpoArt bunyesinde de 18/19/20 Mart 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Bir hayal ürünü olarak yapılan manzaralar, onun resimlerinde en geniş anlamı ile ele alınıyor. ‘Doğa’ Karaçelik için her şeydir ki sanatçı ‘hayat’ı doğa olarak algıladığını ve resmettiğini belirtiyor. Hatta sanatçı ‘doğada mevcut olan ve sizi kendisine hayran bırakan onun içinde barındırdığı renklerdir.’ Diyerek resimlerinde rengi birinci plana aldığını da açıklıyor.

Hale Karaçelik resminin bütün içerisindeki algısı, kendi değişebilirliği içinde öncelikle izleyiciye haz veriyor. Ardından yavaş yavaş içine alıyor izleyiciyi. İzleyici, tuval yüzeyi üzerindeki ritmin ahengine kapılıyor. Renk ve fırça darbeleriyle oluşan ritm, kimi zaman bir ‘renk cümbüşü’ izlenimi veren bir kaosa çekiyor izleyeni. Doğa ve kaos aslında birbirlerine hiç de yabancı olmayan kavramlar. Ancak sanatçı ‘doğa’ ya karşı serin bir duruş sergiliyor ve ‘Renk cümbüşlerinden’ oluşan kaos öylece kalıyor. Çünkü Karaçelik’in ‘doğa’sında bunun dışında bir karışıklık veya karmaşa yoktur. İnsan figürü ise ‘doğa’ ile yarışamayacak bir konumdadır resimlerde. Kimi zaman kitleler halinde sunulan insan figürleri doğa ve insan ilişkisi dışında insanın doğasına da bir göndermedir.

106 sanatçının katılımı ve 6 özel etkinliğin yapıldığı fuar bünyesindeki “European Grand Prix ” sanat yarışmasında jüride de Türk ve İtalyan sanatçılar ve sanat krititikçileri yer alacaktır.

Comments are closed.