‘Gaze”

0

İrfan Önürmen GAZE Aria Gallery, Floransa 13 Mayıs – 17 Haziran 2017

C24 Gallery New York ve Aria Gallery Floransa ortak işbirliği ile İrfan Önürmen’in Floransa’daki ilk kişisel sergisi ”Gaze” 13 Mayıs – 17 Haziran 2017 tarihleri arasında Aria Gallery’de izleyicilerle buluşuyor.
İrfan Önürmen (1958), 1990’ların sonundan itibaren tül kullanarak yepyeni bir teknik geliştirmiştir. Resimsel espas ve hacim arayışının bir sonucu olarak geliştirdiği, resim ve heykel sanatına gönderme yapmak üzere ‘’Pentül’’ olarak isimlendirdiği bu yeni tekniğinde sanatçı, tülleri katman katman kesip üst üste getirerek figür ve kompozisyonlarını oluşturuyor.
İrfan Önürmen’in psikolojik ve politik okumalara da izin veren Gaze Serisi’ndeki büyük boyutlu portreleri, toplum içinde yer alan kimliksiz ama hepimize tanıdık gelen karakter ve hislere referans vererek dış dünya ve içsel olana göndermeler yapıyor. Sanatçının hafif bulanık katmanlara ayrılmış tülleri, geometrik kesilmiş şekilleri, coşkulu bir parlaklık taşıyan figürleri; ilk bakışta eğlenceli fakat üzerinde düşünmeye iten bir kondisyonla izleyiciye temas ediyor. Önürmen’in pratiği alışık olunan formu tersine çeviriyor, özgün dili ve temsil ettiği içeriği statik yaklaşımın ötesinde yepyeni bir bakışaçısı sunuyor. Sanatçı kendine ait bu özgün dünyasında gerçeği ve hayali, görüneni ve ötesindekini, buğulu ve net olanı sunuyor.
Önürmen’in bu portreleri hergün telefon ya da bilgisayarlarımızda sıkça karşılaştığımız piksellenmiş imajlara gönderme yapıyor. Resmî sınırlamaların olmadığı bu katmanlaşmalar ayrıca içinde yaşadığımız toplumun kaotik durumuna ve ruh hallerimize de bir referans taşıyor. Milyonlarca imajın paylaşıldığı sosyal medya araçları Önürmen’e bu imajları toplamasına olanak sağlıyor. Sanatçı da bu imajları daha sonra kolektif bilincimizde bizlere tanıdık gelen anonim portrelere dönüştürüyor ve bu yolla Önürmen, bir nevi sosyal toplumun röntgenini çekerek izleyiciyi daha derinlere bakmaya itiyor.
Sanatçının önceliği aslında portrelerdeki figürlerin hikayelerinden ziyade bu figürlerin bakışlarının ardına gizlenmiş duygu ve ifadeler vasıtasıyla izleyiciyle güçlü bir iletişim sağlamak. Sanatçının ifadeyi ustaca işlemesiyle birlikte izleyici, eserle ilk karşılaşmasının ardına uzanan derin bir anlamla yüz yüze geliyor ve yavaşça imajın içine çekiliyor. Tül ve fırça darbelerini üst üste ve büyük bir titizlikle kullanmaktan çekinmeyen sanatçı bu yolla konularındaki fark edilmemiş derinliği ima ediyor.
İrfan Önürmen’in ”Gaze” ismini taşıyan kişisel sergisi 13 Mayıs – 17 Haziran 2017 tarihleri arasında Aria Gallery Floransa’da görülebilir.

İrfan Önürmen (1958, İstanbul TR)

İrfan Önürmen 1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışmalarında farklı malzemeleri özgün biçimde kullandığı tül kolajlar, tül üstüne boyamalar, gazete heykeller ve enstalasyon serileri meydana getiren İrfan Önürmen, çağdaş medya merceğinden görünen kişisel ve kamusal deneyimler arasındaki ilişkiler ve farklılıkları açığa çıkarmaktadır.

Sanatçının kişisel sergileri arasında; Volta NY The Invitational Solo Project Fair (2017) – Pendulum C24 Gallery, New York (2016) – C24 Gallery, New York (2014) – Dis-order Katara Art Center, Qatar (2012) – C24 Gallery, New York (2012) – Otopsi, Pi Artworks, İstanbul (2011) bulunmaktadır. Katıldığı grup sergiler arasında ise 9. Çağdaş Türk Ressamı, Brüksel ve Frankfurt (2004) – Made in Turkey, Frankfurt (2008) – Intersections, Selanik Çağdaş Sanatlar Müzesi (2009) – İstanbul next wave, 6 positions in critical art from Istanbul, Akademie der Künste, Hanseatenweg, Berlin (2009) – Contemporary Art From Istanbul, Museo Comunale d’Arte
Contemporanea, Polignano a Mare, İtalya (2010) yer almaktadır. Önürmen’in eserleri, The
Armory Show ve Dubai Art Fair gibi birçok uluslararası fuarda yer almıştır.

  • User Ratings (0 Votes)
    0
    Your Rating:
Summary
0%
0
Muhtesem

Comments are closed.