“Güneş Doğarken”

0

“Güneş Doğarken” Resim Sergisi
07 Mart – 29 Mart 2017

Galeri Miz, 7 – 29 Mart 2017 tarihleri arasında naif ressam Sema Çulam’ın “Güneş Doğarken” isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Naif resmin Türkiye’deki temsilcilerinden olan, bu alanda uluslararası birçok ödülle yurtdışında ülkemizi de temsil eden Sema Çulam, doğaya, kadına, emeğe dikkat çektiği eserleriyle tanınmaktadır.
“Güneş Doğarken” sergisi sanatçının doğayla birleşmiş figürlerini, ışıkla yıkanmış resimlerini ve insana dair umudu anlatır.
Sanat eğitimini yarıda bıraktıktan sonra uzun yıllar soyut ve soyutlamacı bir anlayışla eserler üreten Sema Çulam 2000’li yılların başlarında naif resmi tarz olarak benimsemiş ve resmin merkezine doğayı ve daha çok çalışan, üreten kırsal kesim kadınlarını yerleştirmiştir. Sanatçı yapıtlarıyla kentli insana bildiği ama çoğu zaman görmediği bize ait bir dünyayı anlatır.
Nilgün Yüksel, naif sanat ve Sema Çulam üzerine şu cümleleri kaleme almıştır. “Bugün naif sanat dediğimizde konuyla ilgili olanların ilk aklına gelen isim Henri Rousseau olsa gerek. Aslında bir gümrük memuru olan o yüzden Gümrükçü Rousseau olarak da anılan Henri Rousseau, çocuksu, basit, ürkütücü resimleriyle naif sanatın önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Kuşkusuz bu sanatçının öncesine ve ardına eklenecek Dünya sanat tarihine geçmiş birçok isim vardır. Naif sanatçılar genellikle herhangi bir eğitim almamış, resim sanatının kendine ait sorunlarından çok, kendi içgüdülerine, ilgilerine dayanarak sanat üreten ve bunu estetik bir düzeye taşıyan sanatçılar olarak tanımlanır. Türkiye’de naif çalışan sanatçılar için bir başka tanım da kullanılır ‘Safyürek’… Safyürek, benim için anlamı daha geniş bir kullanımı ifade eder. Bildiklerini bir kenara bırakan, naiflerin izinde bir tarzı benimseyip küçük anlatıları öne çıkaran herhangi bir yerde içinden geldiği gibi üreten sanatçılardır saf yürekler. Bu yüzden Sema Çulam’ın eserlerini safyürek olarak adlandırmayı tercih ederim çünkü bu resimler yetenekli bir alaylının, öykülemeci bir dili anlaşılır bir ifadeyle aktardığı çalışmalardır. Sema Çulam’ın resimleri bir kitabın sayfaları gibidir. İzlerken sanatçının yakın durduğu öyküleri de izleyiciye anlatır.”
Dünya Kadınlar Günü’nden bir gün önce izleyici ile buluşacak olan Sema Çulam’ın “Güneş Doğarken” sergisi, onun doğaya, emekçi kadınlar vurgusuna da dikkat çeken çalışmalarını anlamlı bir tarihle birleştiriyor. Bu sergide yeşil gezegenin insanları umudu çoğaltarak bir araya geliyor.
Sergi 29 Mart 2017 tarihine kadar Galeri Miz’de izlenebilir.
Galeri / Miz
Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

www.galerimiz.com

Comments are closed.