“Hangisi Ağır Hangisi Gerçek”

0

Merve Dündar’ın ilk solo sergisi “Hangisi Ağır Hangisi Gerçek” 4 Haziran’a kadar Galeri Bu’da

Galeri Bu, 04.05.2019 – 04.06.2019 tarihleri arasında Merve Dündar’ın ilk solo sergisi “Hangisi Ağır Hangisi Gerçek” e ev sahipliği yapıyor. “Hangisi Ağır Hangisi Gerçek” sergisi Merve Dündar’ın son 3 yıllık üretimlerinden oluşuyor. İnsan yaşamının güncel döngüsü içinde gerçeklik ve zıtlık kavramlarını içsel bir araştırma metoduyla irdeleyen Dündar, malzeme olarak kullandığı kâğıdın farklı formlarını elde ederek sanatsal yaklaşımını farklı tekniklerle birleştiriyor.

Sergi toplamda 2 farklı seriden oluşuyor. İlk seri olan “taş-ı-yorum” sanatçının üretim pratiklerinin çeşitlendiği son 2 yıldaki yaklaşımı olan atık kâğıtlardan oluşturulmuş kâğıt hamuru ile elde edilen ve görünüşün yansıttığı gerçeklik hissini sorgulatan kaya formlarını yansıtıyor. Bu gerçeği yaratmaya çalışan kaya formları, görünüşleriyle algıları bulandıran yapılarının yanında içlerinden kayayı yırtarmışçasına çıkan ve insan derisini andıran dokularla zihinsel yükün bedendeki yansımalarını form üzerinden izleyiciye aktarırken gerçeklik duygusunu manipüle ederek izleyiciye zamansız ve mekânsız bir düzlemi işaret ediyor.
Sergiyi oluşturan bir diğer seri ise “Birikenler” serisi. Sanatçının iç dünyasında zihnini meşgul eden kelimelerin rastlantısal ve deneyimsel olarak dışavurumlarından oluşan bu kâğıt kolajları, Dündar’ın zihin topografyasını izleyiciye cesurca açtığı ve seyirciyle etkileşime giren canlı organizmalar gibi. Kolajlar, kesilmiş küçük kâğıt kelimelerin yığınlarından oluşan bir form oluşturuyor. Kelimeler yeni formlarıyla yeni anlamlara, anlamlar ise forma dönüşüyor. Kolajların oluşturduğu sınırsızlık ve karmaşa hissi içinde bulunduğumuz postmodern dönemin bilgi akış yöntemlerinin hızının yarattığı manipülasyonları beden ve doğa formlarının izleriyle bütünlüyor. Sergide ayrıca genç ses tasarımcısı Kaan Işık’ın Merve Dündar’ın “taş-ı-yorum” serisini üretirken sanatçının atölyesinde kaydettiği seslerden oluşan “Falling Rocks Through Reality” isimli bir ses enstalasyonu da yer alıyor.
Küratörlüğünü Gencer Uçar’ın üstlendiği “Hangisi Ağır Hangisi Gerçek” sergisi 04.06.2019 tarihine kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Comments are closed.