HOLLANDALI KADRAJINDAN TÜRK ESİNTİSİ

0

26 MART– 16 NİSAN 2019

HOLLANDALI KADRAJINDAN TÜRK ESİNTİSİ KARMA FOTOĞRAF SERGİSİ GÜLER SANATTA

Güler Sanat karma fotoğraf sergisiyle Hollandalı sanatçıları Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor. Hollanda Büyükelçiliğinin destekleriyle gerçekleşen sergide ünlü sanatçılar Arjen Zwart, Hans Heus, Hans Wilschut, Marco van Duyvendijk, Maurice Arts, Martin Roemers ve Peter Edel’in Türkiye’de çektikleri fotoğraf işleri yer alıyor. Serginin açılışı Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet tarafından gerçekleştirilecek.

Sergide yer alan eserler fotoğraf sanatının portre, peyzaj, mimari, günlük yaşam ve soyut gibi çeşitli alanlarından örnekler sunuyor. Farklı üslubuyla dikkat çeken Hollanda fotoğrafçılığı, Jacob Elie, Ed van der Elsken, Piet Zwart ve Emmy Andriesse gibi ustaların izinden giden bir sanat anlayışını yansıtıyor. Türkiye’de geçirdikleri süreyi kendi kadrajlarından yansıtan Hollandalı fotoğrafçılar materyal, ışık, perspektif ve fokus kullanımının sınırlarını sonuna kadar zorluyor. Sergideki işlerin bir bölümünde anlık enstanteneler ya da kompozisyonlardaki ayarlanan ince detaylar ön plana çıkıyor. Diğer taraftan Hollandalı ressam Mondrian’ın mirasını takip eden sanatçıların işlerinde geometrik ve soyut yaklaşım sıkı bir çerçevede doğru kompozisyonu bulma arzusuyla kendini belli ediyor.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta’nın üstlendiği Hollandalı Kadrajından Türk Esintisi Sergisi Güler Sanatta 16 Nisana kadar gösterimde olacak.

Comments are closed.