“Hypochondriac” sergisi

0

Seçkin Pirim
Hypochondriac
15 Eylül – 29 Ekim 2016
C24 Gallery, New York

C24 Gallery New York, Seçkin Pirim’in Hypochondriac ismini taşıyan kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar. Seçkin Pirim’in C24 Gallery’deki ilk sergisinde kağıt ve pleksiglas gibi farklı malzemeleri kullanarak ürettiği işler simetrik ve asimetrik olarak iki bölümden meydana geliyor. Hypochondriac 15 Eylül – 29 Ekim 2016 tarihleri arasında C24 Gallery New York’ta görülebilir.

Seçkin Pirim minimal çizgileri taşıyan bu sergisi için direkt olarak kendi yaşamından yola çıkıyor. Hastalık hastalığı anlamına gelen hypochondriac ile iki yıldır mücadele eden sanatçı tedavi sürecinde kendisini bu noktaya getiren şeyin dış etkenlerden kaynaklandığını fark edip aslında hasta olanın da doktor olanın da içinde olduğunu keşfediyor. Bir terapi olarak üretim yoluyla arınıyor.

Sanatçının önceki çalışmalarında hissedilen takıntılı simetrik, milimetrik ve optik etkinin tam tersi olan spontan ve hesapsız üretimin bir araya gelmesi serginin ana fikrini oluşturuyor. Bozulmuş olanın mı yoksa kusursuz olanın mı hastalıklı olduğunu sorgulayan Pirim herhangi içsel bir eleştiriye uğramadan ikisinin de kendisine ait olduğunu kabul ediyor ve bir anlamda filtresiz olarak ayna karşısına geçiyor.

Hypochondriac’ta simetrik ve asimetrik olarak iki uç noktayı kendi içerisinde barındıran işler olduğu gibi bazı işlerin zıt kutuptaki iki versiyonuyla karşılaşıyoruz. Üretiminin merkezinde form ve biçimin yer aldığı Seçkin Pirim, Hypochondriac isimli sergisi için şöyle diyor; ‘’…Hayatımla çok özdeş ve kendimi açık eden bir sergi bu. Her işin bir hikayesi ve ismi var. O rahatsızlık ve bozulmaların hepsini serbest ve spontan çalışarak tedavi ettim. Bu rastgelelik için kendimi çok zorladım, sınırlarımın dışına çıkmış oldum ama neticede işe yaradı…’’

Seçkin Pirim
1977 yılında Ankara’da doğan Seçkin Pirim, 1995 yılında Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümünü bitirdikten sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’ne girmiş, 2000 yılında mezun olduktan sonra Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Heykel ve tasarım sanatçılarından biri olan Seçkin Pirim, sanat hayatına 50’nin üzerinde grup sergi, 14’u Türkiye’de, 3’ü de yurtdışında olmak üzere 17 kişisel sergi sığdırmıştır. Sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi ve fuarlar arasında Hypochondriac, C24 Gallery, New York (2016), Glitch, Merkür, İstabul (2014), Retrospective, Plato ArtSpace, İstanbul (2014), Siyah Beyaz Sanat Galerisi, Ankara (2014), Discipline Factory, Saatchi Gallery, Londra (2012), Borusan Art Center, İstanbul (2012), Summertime #2, Galerie Suzanne Tarasieve, Paris (2016), Art Santa Fe, New Mexico (2014), Art Stage, Singapore (2014), TRAIT PAPIER, Yverdon-les-Bains, İsviçre (2013), HOTSPOT ISTANBUL, Museum House Constructive, Zürih, İsviçre (2013), Wonder Works, The Space Gallery, Hong Kong (2013), Swab Barcelona, Barselona, İspanya (2013), Genç Açılım, Pera Müzesi, İstanbul (2005) yer almaktadır. Heykel ve tasarım alanında birçok ödüle sahip olan Pirim’in eserleri National Arts Park, Pekin, Çin; Glory Yeh Museum & Sculpture Park, Tayvan; Çin Ulusal Sanat Müzesi, Pekin, Çin; Robert Bilechki Özel Koleksiyonu, New York, USA; Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, İstanbul; Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu, İstanbul; Özyeğin Koleksiyonu, İstanbul; Nezih Barut Koleksiyonu, İstanbul; Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu, İstanbul; Maurizio Meroni Koleksiyonu, İtalya; Kuok Group Collection, Hong Kong gibi yurtiçi ve yurtdışında birçok özel koleksiyonda ve müzelerde yer almaktadır. Seçkin Pirim çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Daha fazla bilgi ve röportaj talepleriniz için:
Hazal Gençay
hazal@c24gallery.com
+90 537 466 20 14


C24 Gallery
560 West 24th St., New York, NY 10011

Comments are closed.