Işıl Özışık

0

1939 yılında Kırklareli’ de doğdu. Ortaokul ve lise dönemlerinde sırası ile Ömer Hatipoğlu, Turgut Zaim, Cemal Bingöl ve Eşref Üren ’in öğrencisi oldu. 1963’de arkeoloji öğrenimini tamamlayan sanatçı,

üç yıllık bir asistanlık döneminden sonra kendini tamamen sanata verirken bir taraftan da reklamcılık dalında profesyonel çabalar içine girdi. Işıl Özışık, her türlü malzeme ile resim çalışmalarını sürdürmesine karşın ülkemizde suluboya sanatçısı olarak tanınmaktadır. Suluboya hatayı affetmeyen ve kuruduktan sonra düzeltilmeyen bir yapıya sahiptir. Resimlerinin büyük çoğunluyu yerinde yapılmış peyzajlardan oluşmuş ve doğanın değişken ışık veren hareketlerini çeşitli mekanlarda işlemiştir. Yurt içinde bir çok özel ve resmi kuruluş koleksiyonlarında, aile koleksiyonlarında yurt dışı özel ve resmi temsilciliklerinde ülkemize gelmiş olan birçok yabancı dostlarımızın duvarlarında eserleri vardır. Sanatçı 1991 yılından bu yana yaşamını Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington kentinde sürdürmektedir.

1967-1997 Yılları arasında yurt içinde 65 kişisel sergi; yurt dışında Londra, Marsilya Allasio sergileri; son beş yılda Amerika Birleşik Devletlerinde sergiler açmıştır.1999 yılından beri Doku Sanat Galerileri Ankara ve İstanbul şubelerinde kişisel sergilerini açmaktadır.

ÖDÜLLERİ

1972 Türkiye Suluboyacılar Grubu Yarışması İkincilik Ödülü
1974 Ankara Sanat Grafik Resim Yarışması Başarı Ödülü
1975 Ankara Sanat Grafik Resim Yarışması Başarı Ödülü
1980 “Sanatçılar Kulübü” Kuşağının en başarılı Suluboya Ressamı Ödülü
1993-1995 The Art League American Landscape Yarışması Büyük Ödülü Washington DC.

Comments are closed.