İstanbul Orchestra’Sion 3.Uluslararası Piyano Yarışması

0

İstanbul Orchestra’Sion 3.Uluslararası Piyano Yarışması
13-19 Kasım 2017’de gerçekleşecektir

13-19 Kasım 2017’de gerçekleşecek 3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın basın toplantısı 12 Ocak perşembe yapıldı.

12 Ocak Perşembe günü Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin Galerisi’nde gerçekleşen basın toplantısında yarışmanın Başkanı Yann de Lansalut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ve yarışmanın Onur Kurulu üyelerinden Süher Pekinel, Orçun Orçunsel ve Saba Sümer konuştu.

Yarışmanın Başkanı Yann de Lansalut, bu sene yine üst düzeyli ve yetenekli müzisyenleri tanıtmayı amaçlayan bir yarışma olacağını belirtti.

Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ise yarışma ile ilgili bazı açıklamalar yaptı: “ 2015 yılı yarışmasına 150 kadar başvuru oldu ve adayların düzeyleri gerçekten çok yüksekti. Bu nedenle seçim yaparken yalnız iyi piyano çalan adayı değil, müziği ile bir şeyler anlatan adayları seçmeye çalıştık. 2015 yarışmasının yeniliklerinden olan orkestra ile final ve öğrenci jürisi bu sene de devam edecektir.

Jüriyi ele alacak olursak 2017 Piyano Yarışması’nın üyeleri kısmen yeniledi, böylece yeni jüride Japonya, Fransa, Türkiye ve Amerika’dan üyelerimiz olacak.”

Vahan Mardirossian, kazanan adayların ve yarışmanın uluslararası tanıtımına katkıda bulunan üyeler seçmeye özen gösterdiğini de sözlerine ilave etti.

Basın toplantısında Süher Pekinel şöyle konuştu: “Bir piyanist ve Notre dame de Sion’lu olarak yarışmanın jüri üyesi ve şimdi de Onur Kurulu üyesi olmaktan çok gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Uluslararası Piyano Yarışmaları günümüzde, genç piyanistlerin kendilerini tanıtmaları için vazgeçilmez hâle gelmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması genç yeteneklerin kendilerini göstermeleri için kaçınılmaz bir olanak sunuyor.”

Onur Kurulu üyesi, Orkestra Şefi Orçun Orçunsel ise şunları söyledi: “ 2008’de Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin kurduğu bir orkestra olan Orchestra’Sion’nun, ülkemizde ve dünyada çok az örneği bulunur. Orchestra’Sion’nun piyano yarışması projesinin oluşumunda ve gelişiminde önemli katkıları vardır.”

3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jürisi:

1 2 3 4

Comments are closed.