K. SONER KAYA Kimdir?

0

K. SONER KAYA
1991’de Gaziantep’te doğdu.2013 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.

Yurtiçi ve yurtdışında karma sergilere katıldı.2012 yılında genç sanatçılarla ‘ON6 Genç Sanatçı İnisiyatifi’ adıyla kurdukları sanat oluşumu ile 2015 yılına kadar açtıkları sergilerde çalışmalarıyla birlikte aktif görev aldı.2013-2015 yılları arasında İstanbul’da görsel sanat yönetmeni olarak çalıştı.2015 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Anasanat Dalı yüksek lisansını kazandı. Çalışmalarını Eskişehir’de sürdürmekte ve yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.
Sergi Hakkında
‘YER-YÜZÜM’
Görülen, hissedilen, duyulan, sayısız farklılıkları olmasına rağmen her saniye farklı görüntüler içeren bir doğa var. Algı sistemi istenilen nesneyi görüp arka planı görmezden geliyor.
Algılama kabiliyeti herhangi bir şekle anlam, dikkat, benzerlik gibi kavramlar yükler ve bunu zeminin önüne yerleştirir. Zemin anlamsızlıktır. Biçimsel olarak belirsizdir. Amorfdur. Doğa ve varlık ilişkisi her algılama sisteminde farklı biçimlerde oluşur.
‘Yer-yüzüm’, doğa ve varlık merkezinde şekil-zemin/anlam-belirsizlik üzerine kurgulanmıştır.
Sanatçının Katıldığı Sergi ve Fuarlar
2012 Eskişehir, Anadolu Üniversitesi GSF Galeri/G İstanbul, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi ARTİST 2012/TÜYAP Sanat Fuarı
2013 Ankara, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi, Aysel Gözübüyük Sanat Galerisi
Eskişehir, Anadolu Üniversitesi Varlık Sergisi Galeri/G,S Eskişehir, Eskişehir Çağdaş Sanatlar Müzesi
İstanbul, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi ‘Ertelenmiş Gelecek’ Değişim Sanat Ofis-Galeri İtalya, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi Immagina Arte In Fiera Reggio Emilia ‘Futuro Differito’
İstanbul, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi ‘Anne Ben Barbarım’ Doruk Sanat Galerisi
İstanbul, On6 Genç Sanatçı İnisiyatifi ARTİST 2013/TÜYAP Sanat Fuarı 2014 İstanbul, Karma Sergi, Bonart Galeri
Sanatçının Seçildiği Koleksiyon ve Galeriler
TÜYAP Artist Sanat Fuarı Koleksiyonu

Comments are closed.