“Kayıp Çocuk Cinayetleri”

0

“Kayıp Çocuk Cinayetleri”

Açılış: 10 Mayıs Perşembe / 19:00

Galeri Bu 10 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında Toprak Bek’in “Kayıp Çocuk Cinayetleri” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tehlike, insanın zaman içinde yaşadığı sürecin kendisidir. Aslında zaman algısı, geçmiş ve gelecek düşünceleriyle insanın benliğini kemiren ve bitiren bir kurtçukdan ibarettir. Varlığımız varlığını ancak an içinde gerçekleştirebildiğinde bir anlam ifade edebilir.

Bu anlam ise derin bir mâna taşımak zorunda da değildir. O sadece vardır ve hissedilir. İstediğimiz kadar politik veya dinsel yaklaşımlarla insani barışın olasılığından bahsedelim; sonuç yıkım olacaktır, kaos olacaktır.

Nedenli ya da nedensiz bir topluluğa bağlı hiç bir kişilik asla kendi barışcıl dünyasında yaşayamaz. Barış toplumsal bütünleşmede değil aksine bireysel dönüşümde saklıdır.

Çünkü toplumu oluşturan bireydir ve kişi kendi iç huzurunu yakalayamadığı sürece hem kendi gerçekliğinden hem de hayali olan barış kavramından uzaklaşacaktır.

Her yetişkin bilinmeyenden korkan bir çocuktur ve her çocuk zamana karşı korkuyla büyümüş yetişkinlerin kurbanıdır. İster felsefi ister bilimsel olsun, öğretiler üzerine doğmuş tüm düşüncelerden uzak durup kendi gerçekliğimizle ilgilenmediğimiz sürece karmaşa, terör ve savaş kaçınılmaz olacaktır.

Ve bu savaşta kaybeden sadece fiziksel anlamda ki çocuklar değil ruhen olgunlaşmamış biz çocuk yetişkinler de kendi ellerimizle hazırladığımız cinayetin kurbanları olacağız.

Comments are closed.