Kırmızı görüyorum… Siyah karıştırıyorum…

0

Figen Cebe
Kırmızı görüyorum… Siyah karıştırıyorum…
//
I see red… I mix up black…
13.01.2017 – 06.02.2017
açılış // opening 13.01.2017, cuma // friday 18.00

Galeri Siyah Beyaz 2017 yılının ilk sergisini Figen Cebe’nin izleyiciyi büyüleyen bir teknikle oluşturduğu yağlıboya tuvallerle yapıyor. Sanatçının yıllardır spesifik imgeler etrafında oluşturduğu dili, bu sergide tek renk yapmayı sürdürdüğü tablolarda görmek mümkün.

Cebe daha önce İstanbul’da sergilemiş olduğu “kırmızı görüyorum…” sergisindeki işleri ile, yeni oluşturduğu “siyah karıştırıyorum…” serisini bu sergide bir araya getirecek. Sanatçının günümüz olaylarına duyarlı bireyler olması gerektiğini savunan Cebe, kendi düşüncelerini bu kez siyahın ardına gizleyerek yansıtıyor. Siyahı farklı renklerin karışımından elde eden sanatçı, bu sergide tuvallerin boyutlarını da büyülterek izleyiciye kullandığı tekniğin inceliklerini daha detaylı izleme olanağı sunuyor. Sıklıkla ele aldığı ışık, zaman ve hareket konuları boya, teknik ve gölge ile harmanlanarak izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, farklı imgeleri negatif-pozitif bir ilişki ile sade kompozisyonlara aktarıyor. Tuvallerinde yinelemeleri gözlemlediğimiz Cebe, yaptığı tabloların her seferinde farklı dönemlerde farklı sonuçlar oluşturduğunu ve onlara atfettiği düşünce ve anlamların da zamana göre değiştiğinden bahsediyor.

Figen Cebe’nin son dönemde yaşam ve ona ait yaptığı çıkarımları tuvale aktardığı “kırmızı görüyorum… siyah karıştırıyorum…” sergisini 13 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edebilirsiniz.

Comments are closed.