Pemra Aksoy’un kişisel sergisi

0

“muHaFaZa”

“Retention”

 

“En büyük travmayı, geriye dönüp “Nerde tüm bu  insanlar”? diye sorduğumda, geçmiş ile ilgili yaşadıklarıma dair bir çok şeyin hafızamdan silinmiş olduğunu  ve en vahimi de sorularıma doğru cevap verecek kimse kalmadığını fark ettiğimde yaşamıştım.  O gün, o noktadan hareketle, yaşanmışlıklarımı defterlere kaydetmeye ve kendime ait bir bellek oluşturmaya karar verdim”.  

 

Pemra Aksoy ikinci kişisel sergisinin hazırlık süreçlerini anlatmaya şöyle devam ediyor: ”Zihnin belleğe sürekli oyunlar oynadığı, unutturduğu ve zaman ilerledikçe çarpıtarak farklı gerçekler sunduğu bir dünyada yaşıyoruz.  Bugün her şeyden çok fazla var, her şey çok hızlı ve aynı zamanda geçici. Buna bağlı olarak duygular ve hisler de  çabuk unutuluyorlar. 

 

Desenlerimi ve bu desenler üzerinden kurguladığım tuvallerimi; yaşanmışlıkları, düşüncelerimi ve hissettiklerimi hafızamda muhafaza etmenin ve biriktirmenin zorluğuna karşı  bir  tepki  olarak nitelendiriyorum. Sürekli gözlemliyorum ve gördüğüm, ilgilimi çeken şeyleri an be an kaydediyorum. Dolayısıyla tuval üzerindeki formlar da bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkıyorlar.

Kendi kişisel hikayelerim üzerinden aldığım notlar ve yaptığım çizimler sonucunda ortaya çıkan bu imgeler, aynı zamanda benim için bir nevi yaşanmış şeylerin varlığına işaret ediyor.

 

Bu imgeler, aynı zamanda hiç bir şeyin kaybolmadığının ve var olan her şeyin bir iz bıraktığını gösterebilmenin bir yolu olarak da ortaya çıkıyorlar.  İnsanlar ölüyor, eşyalar zamanla yok oluyor veya form değiştiriyor. Ancak anlık olarak aktardığım desenler o anın duygusunu taşımaya devam ederek, sonsuza kadar orada var olabiliyorlar.

 

Ne kadar yanıltıcı olsalar da hisler ve duygular gerçektir.  

Bu nedenle, yaşadıklarımı, hissettiklerimi biriktirmek, ve en önemlisi de imgesel olarak izini tutarak muhafaza etmek aynı zamanda kendim ile bağlantıda kalabilmemi sağlıyor.” 

 

Anadolu Yakası’nda Cemil Topuzlu Caddesi’nde sanatseverlerin yeni buluşma

noktası Galeri ARK’ta açılacak olan Pemra Aksoy’un “muHaFaZa” isimli sergisi 13

Şubat – 6 Mart 2016 tarihleri arasında gezilebilir.

Galeri ARK

Cemil Topuzlu Cad. Kaya Apt. No:49

34728 Göztepe-İstanbul

T/F: 0216 369 49 00

Comments are closed.