Resim Sergisi

0

MUHSİN KUT Resim Sergisi

Kızıltoprak Sanat Galerisi 2018-19 sezonunu 80. yaşı ve 60. sanat yaşamını sürdüren duayen sanatçı Muhsin Kut resim sergisi ile açıyor.
1938 İstanbul doğumlu Muhsin Kut, 1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1959 yılında Taksim Meydanı’nda ilk kişisel resim sergisini açtı.

1964-69 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyup Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Hep resim yaptı, sergiler açtı. Ödüller aldı. Yurt içi ve yurt dışı pek çok özel ve tüzel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri bulunmaktadır.
2017 yılında İş Bankası Kibele Sanat Galerisi tarafından düzenlenen retrospektif sergi kapsamında hazırlanan kitabın metin yazarı sanat tarihçi ve eleştirmen Nazlı Pektaş, Muhsin Kut’un sanat serüvenini “Bir Seyyahın Resimli Güncesi” olarak tanımlamaktadır.
Gerçekten seyahat ettiği ülkeler, şehirler ve özellikle de doğup büyüdüğü şehir İstanbul, sokakları, kapıları, çatıları, çeşmeleri, dükkanları, denizi, limanı, teknesi ile Muhsin Kut resimlerinin ana konusu olurlar, yıllar içinde…
Kendisi de söyleşilerinde “Görmediğim hiçbir şeyin, hiçbir yerin resmini yapmadım. Baktığım yerden hoşlanma sebebim neyse, onun resmini yaparım.” demektedir.
Baktığı yerleri ve şeyleri kendine mal ederek ve onları keskin bir zeka ile gözlemleyen Kut, çoğu zaman ironi dolu bakış açısını resimlerine dahil eder.
Sokakta yürürken, arabayla giderken, pencereden bakarken, kafede ya da bir bankta otururken, gözüne takılan her ne ise; onu cebinden çıkardığı küçük desen defterine, yoksa, eline geçen herhangi bir şeye çizer ve saklar. Zaman içinde o, bir resme dönüşecektir mutlaka…
Bu sergisinde de Muhsin Kut, yine birebir tanık olduğu bir olayı günbegün takip ederek fotoğraflayıp, desen çizip resme dönüştürdü.
Yaşadığı semt Bakırköy’de lodosta karaya oturan bir tekne bu kez konusu. İlk günden itibaren her gün sahile gidip teknenin biraz daha sulara gömülüşünü izleyerek 6 gün boyunca 6 adet resim yapıyor. Ta ki tekne kaldırılıncaya kadar…
Sergide ayrıca Haliç’ten, İstanbul’un farklı semtlerinden, son seyahatlerini yaptıkları Santorini ve Midilli’den – gözüne takılan her ne ise – yaptığı resimleri izleyicisi ile paylaşacaktır.
80. yaşı ve sanat yaşamının 60. yılını kutladığı 2018 yılında 13 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde açacağı “ Her Şeyden, Her Yerden…” adını verdiği bu son sergisinde farklı boyutlarda 30 adet eseri yer alacaktır.
Sergi Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12 00-19 00 saatleri arasında izlenebilir.

İletişim:
Kızıltoprak Sanat Galerisi.
Adres: Fenerbahçe Mahallesi, Rüştiye Sok. No:47 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 418 3806

Comments are closed.