RETROSPEKTİFİ

0

CAN GÖKNİL RETROSPEKTİFİ
13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019
Bozlu Art Project Mongeri Binası

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Can Göknil Retrospektifi’ne ev sahipliği yapıyor. Sanatçının Amerika’da başlayan sanat sürecinden günümüze kadar oluşturduğu sanat felsefesi ve sergileri üzerinden oluşturulan kapsamlı bir kitap da sergiye eşlik ediyor.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji yıllarında Seniye Fenmen’in atölyesinde alınan derslerle doğan sanata olan ilgisi, sanatçının sonraki yıllarda Amerika’da sanat okumak gibi bir hayalin peşine düşmesini sağlar. Lisansını Knox College ve yüksek lisansını New York The City College gibi okullarda tamamlamasının ardından New York’un öne çıkan galerilerinde sergiler açma olanağı bulur. Amerika’da gerçekleştirdiği dört sergi sonrası 1974 yılında Türkiye’ye dönen Can Göknil, Melda Kaptana Sanat Galerisi, Galeri Baraz, Urart Sanat Galerisi, Garanti Sanat Galerisi, Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi, PG Art Galeri, Galeri Selvin, Galeri Apel gibi birçok önde gelen galeri ile kişisel sergiler açar. Sanatçının her sergisi ayrı bir konu ve kavram bütünlüğünde düzenlenir. Sergi konseptleri ise genellikle Anadolu mitolojisi, efsaneleri ve hikâyeleri üzerine kuruludur. Kadim hikâyelerin bir sanatçı gözü ile yorumlanarak yeniden yaratılışı Can Göknil resminin ana özelliklerinden biridir. O, şen, yüzü gülen ve mutlu bir dünyanın resmini yapar. Sanatı ise sadece tuval resmi ile sınırlı değildir. Üç boyutlu işlerden kitap resimlerine kadar geniş bir yaratım ağına sahiptir. Son yıllarda Can Yayınları’ndan çıkan hikayeleri, yazarlık yönünün de bahsedilmeye değer olduğunu gösterir.
Çok yönlü bir sanatçı olan Can Göknil’in retrospektif sergisi, Bozlu Art Project koleksiyonunun sergilendiği ve sanat-araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü Şişli’deki tarihi Mongeri Binası’nda 13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı ve Can Göknil ile yapılan görüşmeler, yayın ve gazete taramaları sonrası 2 yılda ortaya çıkan “Can Göknil, Yaşamı ve Sanatı” isimli kitap, retrospektif serginin yörüngesini oluşturuyor. Tüm yönleri ile yaratıcılığa
Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. No:45/1
Nişantaşı / İstanbul 34365
+90 212 232 72 32
Bozlu Art Project Şişli
19 Mayıs Mah. Dr. Şevket Bey Sok.
Mongeri Binası No:5
Şişli / İstanbul 34360
+90 212 233 72 33
+90 212 233 72 33
ve üretime adanmış bir hayat profili çizen Can Göknil’in kitabının da bu üretkenliği yansıtması arzulandı. Türkiye’nin sanat tarihinde belli köşe taşlarında yer alan sanatçılar hakkında yapılacak monografik çalışmaların önemine dikkat çeken kitap, gerek yapıtları gerekse yazar kişiliğiyle ön plana çıkan ve üretmeye devam eden sanatçı hakkında yapılmış kapsamlı bir çalışma olarak okuyucu ile buluşuyor.
1970’lerden bu yana Türk sanat dünyasında üretimlerine devam eden isimlerinden biri olan Can Göknil’in yaşamı ve sanatını içeren sergide 100’e yakın eserine yer veriliyor. 13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi, sanatçının erken dönemlerden günümüze uzanan geniş bir seçkiyi sanatseverler ile buluşturuyor.

Bilgi için: contact@bozluartproject.com
+90 212 232 7 233

Comments are closed.