Seyr-the journey

0

Ayfer Kalsın “Seyr-the journey” 19 Ocak, C.tesi saat 15:00

Ayfer Kalsın, 1965 yılında Muş ́ta doğdu. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik-Cam lisans bölümünden birincilikle mezun oldu. 1993 yılında da aynı bölümde yüksek lisansını “Cumhuriyet Dönemi Modern Türk Seramiği” konulu tez çalışması ile tamamladı. Sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde ‘‘ Çağdaş Türk Seramiği’’ dersi vermektedir.

Ayfer Kalsın has graduated from Ceramic- Glass Department of Fine Arts Faculty of Mimar Sinan University in 1988. She had her MFA in Ceramics-Glass Department of Fine Arts Faculty of Mimar Sinan University in 1993. She is a member of UNESCO (AIAP) National Committee of Arts. She is also a member of the Turkish Ceramic Association. Many of her works are in private collections and companies. detailed info >>

Ayfer Kalsın minyatür-gravür-karikatür bileşimi şaşırtıcı eserleriyle gerçekten özgün bir sanatçıdır. Geleneksel resim sanatımızın malzemesini modern teknikler ve duyarlıklarla destekleyerek benzersiz bir senteze ulaşmış, “Bunu olsa olsa Ayfer Kalsın yapabilir!” dedirtmeyi başarmıştır. Kuşlar, serviler, laleler, narlar, evler, gemiler, tüm varlıklar yol arkadaşıdır ve devinim içindedir. Niçin mi? Çünkü, her şey O’na aittir, O’ndan gelmekte ve O’na gitmektedir.

Bu sergideki resimlerinde yine o çok köklü bir mistik derinlik ile çocuksu bir muziplik eleledir. Bizi gülümseten bu fantastik resimlere her bakışta yeni şeyler keşfederiz. Oradaki cisimler gibi o da o hiç durmamakta, sürekli seyr eylemektedir. Belli ki bu seyahatin hedefi Arz’ın değil kalbin merkezidir.

Prof. Dr. Haluk Şahin

Comments are closed.