“Sirenler ve Denizkızları”

0

Seda Hepsev’in x-ist’te gerçekleşecek olan 6. kişisel sergisi “Sirenler ve Denizkızları”, 25 Mayıs- 24 Haziran 2017 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.
SEDA HEPSEV

SİRENLER VE DENİZKIZLARI

Seda Hepsev’in ismini Christopher Dell’in ‘Canavarlar-Garip Yaratıklar Kitabı’ kitabının bir bölümünden alan “Sirenler ve Denizkızları” başlıklı sergisi, kadının varoluşsal sorunlarını farklı açılardan ancak yine kadın gözünden irdeliyor.

“Rose”, Tuval üzerine akrilik, 110 x 120cm, 2016

“Kadınların deneyiminden çok erkeklerin gözlemine dayanan” ile başlayıp sıçanların orgazmı* ile bitirdi konuşmasını.”

*Bazı hayvan türlerinin erkekleri (fare, sıçan, arı, sincap, akrep, örümcek) cinsel ilişki sırasında çiftleşme tıpası yaratırlar. Bu, dişinin başka erkeklerle cinsel ilişkiye girmesine engel olur. Çiftleşme tıpası, ilişki sonrasında dişinin rahmine yerleştirilen jelatinimsi bir bileşendir. Katılaştığında dişi başka erkeklerle ilişkiye giremez.

Sanatçı, farklı toplumsal deneyim ve kurgular arasından sıyrılarak kendine mekan, zaman ve dil oluşturan kadınsal varoluşa, kadın kimliğinin inşası sürecine odaklanıyor. Birbirine zıt kültürlerde ve coğrafyalarda dahi, kadına biçilen toplumsal rollerin, temsil edilme şekillerinin ve bu temsilleri ortaya çıkaran dinamiklerin benzerliğinden yola çıkarak, kadın olma hallerini ele alıyor.

Resim, desen ve işlemelerin yer aldığı sergide resimler, 6 ayrı yerleştirme halinde sergileniyor. Sanatçının yazdığı, her biri bir kadın karakterle ilgili olan kısa metinlere göre birbirinden ayrılan 6 grup resim, aslında serginin tamamının hikayesini anlatıyor. İşlemelerinde dişilik, doğurganlık ve bereketi simgeleyen kadın bedeni motiflerine yer veren sanatçının müdahale ettiği Elibelinde motiflerinin tek kolları yok. Desenleri ise yine bu motifin stilize edilmiş şekillerinden oluşan kaideler taşıyor.

Serginin ismini aldığı “Sirenler ve Denizkızları” başlığı ise romantikleştirilmiş anlayışa karşılık, denizkızlarının deniz canavarlarından biri olması ve aslında denizde yaşamayan sirenlerin hipnotize edici şarkılarını duyanların denizde boğulması gibi ince bir tezatlık ile kimlik algısını sorgulamaya devam ediyor.

Seda Hepsev’in 6. kişisel sergisi “Sirenler ve Denizkızları”, 25 Mayıs- 24 Haziran 2017 tarihleri arasında x-ist’te izleyiciyle buluşuyor.

  • User Ratings (0 Votes)
    0
    Your Rating:
Summary
0%
0
Muhtesem
1 2

Comments are closed.