Son ve İlk Formlar

0

C. M. Kosemen

Son ve İlk Formlar

Hub SanatMekan-CerModern

19 Ocak – 12 Şubat 2017

Cer Modern’in güncel sanat galerisi HUB SanatMekan, genç araştırmacı ve sanatçı C. M. Kösemen’in 2010 ve 2016 yılları arasında yaptığı büyük ebatlı resimlerini bir araya getiriyor.

Bilim, evrim, tarih ve kendi hayatından esinlenen sanatçı, bu sergisinde kendi sanatının evrim ve çeşitlenmesini örnekleyen bir “İlk ve Son Formlar” sergisi ile izleyicileri karşılıyor. Ülkemizin zor ve acılı günlerden geçtiği bir dönemde açılan bu sergi, aynı zamanda seyirciye “böyle bir zamanda sanat ve fantezi neye yarar ki” sorusunu soruyor. Kösemen’e göre, yeni dünyaları görme arzusu, belki de bu zamanlarda yapılabilecek tek doğru şey.

Büyük boyutlu kağıtların üzerine eskiz ve deneme yapmadan, tek defada boyadığı tablolarında Kösemen; evrim, korku ve cinselliğe değinen kurgusal bir dünya oluşturuyor. Araştırmacı yönü de bulunan Kösemen, aynı zamanda Libra Yayınları’ndan çıkan “Osman Hasan and the Tombstone Photographs of the Dönmes” kitabının yazarıdır.

Kösemen, bu sergisini yakın zaman önce kaybettiğimiz Ankaralı sanat insanı Faruk Sade’nin anısına adamaktadır.

Sanatçı Hakkında:

C.M. Kösemen 1984 Ankara doğumlu bir sanatçı ve araştırmacıdır. Eğitimini Cornell ve Sabancı Üniversiteleri´nde tamamlayan Kösemen, daha sonra Goldsmiths College´da medya ve iletişim üzerine Master programını tamamladı. Sanatçı zooloji, paleontoloji, tarih ve mistisizm ile yakından ilgilenmektedir.

Sanatçının eserleri, Catania, Viyana, Ulcinj, Istanbul, Ankara, Londra ve Tel Aviv’de sergilenmiştir.

Comments are closed.