“SÜBHAN”

0

Hüseyin Çelik Atölyesi Tespih Sergisi “SÜBHAN”
Açılış:15 Mart 2017 Çarşamba Saat:19.00
Sergi Süresi: 15 Mart – 16 Nisan 2017
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Küratör: Mehmet Lütfi ŞEN

Tespih Sanat Olunca

Gerçek bir sanat eseri, kendisinden çok daha fazlasını ifade eder. Sanatçının bütün zamanların birikimini kapsayan kompleks yapısından doğar. Sanatta gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimizin ötesine giden bir yol vardır. Çünkü yeni doğan her gerçek sanat eseri, bilinçli veya bilinçsiz, mensubu olduğu sanat alanının, insanlık tarihi boyunca geçirdiği evrelerden geçerek çıkar karşımıza. Bu anlamda geleneği olmayan bir sanat yoktur. Hiç bir sanat kendinden önceki birikimden arî olamaz. Bugün var olan, etkin olan, belirleyici olan plastik sanatlar da zaman içinde uzun bir yolculuğun geldiği yerdir aslında. Bugün izlediğimiz birçok sanat, hiç şüphesiz bir zamanlar günlük ihtiyaçları karşılamak maksadıyla zanaat olarak doğmuş, iyi kötü sayısız eserler vermiş, bu kadim birikim tarihin süzgecinden geçerek bize sanat olarak yansımıştır.

Size takdim ettiğim “Sübhan” projesi tam da zanaatın sanata dönüştüğü yeri imliyor. İnsanın olduğu yerde tespih var aslında. Hemen hemen her devirde ve her dinde tespih var. Bizim tespih geleneğimiz Osmanlı tecrübesiyle çok üst bir dil yaratmış. Nasıl hattatlarımızın muhteşem eserleri “Kur’an İstanbul’da yazıldı” dedirtmişse, tespih ustalarının muhteşem tasarım ve olağanüstü işçiliklerle ortaya koyduğu eserler de “Tespih İstanbul’da Çekilir” karinesini doğurmuştur. Günümüz ustalarının, özellikle tasarımı ön planda tutan ve tasarıma layık işçilikle tamamladıkları tespihler artık sanata dönüşmüştür.

“Tespih Sanat Olunca” başlığı da benim daha önce gerçekleştirdiğim aynı temalı sergilere verdiğim isim aslında. Tespih üzerine 1996 yılında Kazım Taşkent Sanat Galerisindeki “Dua Taneleri”yle başlayan, sonrasında benim ülkemizde ve yurtdışında yaptığım sergiler de dâhil son yıllarda birçok sergi yapıldı. Bugüne kadar yapılan tespih sergileri daha çok Mehmet Çebi, Aydın Bolak, Necip Sarıcı gibi bu alana büyük değer katan koleksiyonerlerimizin destekleriyle gerçekleşti. Hüseyin Çelik Atölyesi “Sübhan”ın ilk atölye sergisi olmasının önemi, bu alanda kişisel sergiler açılabilecek bir seviyeye geldiğimizin habercisi olmasından kaynaklanıyor.

Sübhan projesiyle, insanlık tarihi kadar kadim tespihe 30 yıllık katıksız çabasını ekleyen dostum Hüseyin Çelik’in sanat dünyasıyla buluşuyoruz. Sergide bu sanat dünyasında yetişen ve artık önemli tespih ustaları arasında yerini alan Adnan Tolga Çelik’in eserlerini de görmek mümkün olacak. Ben sizleri tespihlerin olağanüstü dünyasıyla baş başa bırakırken, proje için geçe gündüz birlikte çalıştığımız dostum Hüseyin Çelik’e, detaylı fotoğraf çalışmalarını büyük bir özveriyle gerçekleştiren Cihat Hıdır’a, serginin gerçekleşmesinin imkanlarını sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Murat Aydın’a ve emeği geçen tüm dostlarıma gönülden teşekkür ediyorum.

1 2

Comments are closed.