“SURET-İ CİHAN”

0

Murat Gür & Mustafa Yılmaz Fotoğraf Sergisi “SURET-İ CİHAN”
Açılış:15 Şubat 2017 Çarşamba Saat:19.00
Sergi Süresi: 15 Şubat – 13 Mart 2017
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

AYNI DENİZE AKAN İKİ IRMAK

Fotoğraf sanatı bütün sanatlar gibi yaratıcılığın girift süzgecinden doğar. Her sanat eseri olan fotoğraf karesinin ardında bu sanata adanmış çileli ve çileli olduğu kadar keyifli, büyük çabalarla örülmüş bir ömür vardır. Gerçekte bir fotoğrafla sanatsal ilişki kurmanın yolu, fotoğrafçının çile, keyif ve çabalarına tanık olmaktan geçer. Bu sanatsal temas fotoğrafın belgesel yüzünün ötesindeki yaratıcı yapıyı kendi içimizde yaratmamızı zorunlu kılar.

Suret-i Cihan fotoğraf projesiyle ilk kez iki usta sanatçıyı bir sergide ağırlıyoruz. Ama sergiyi izleyenler ya da bu kataloğu inceleyenler hemen fark edecekler ki, iki sanatçımız da temanın katmanları arasında inanılmaz bir ortak payda oluşturmuşlar. Kendi özgünlüklerini tırnak içinde korurken sergi konusunun bütünlüğüne halel getirmemeyi başarmışlar. Böylece neredeyse projenin her bir karesi yan yana öyle bir akış içinde sıralanmış ki, ancak hangi sanatçımızın çektiğini altyazıya bakarak anlıyoruz. Bu karma serginin tematik tadı, aynı denize akan iki ırmak gibi uyumlu olmalarından doğuyor.

Proje, fotoğraf sanatçısı dostlarım Murat Gür ve Mustafa Yılmaz’ın çeyrek asrı aşan birikimlerinden doğdu. Doğrusu her iki dostum Suret-i Cihan temasının gerektirdiği temayı kendi dev arşivlerinden kendileri seçti. Sonrasında bu seçkiyi her biri diğerinin fotoğraflarını eleyerek tamamladı. Sadece katalog ve baskı aşamasında ortak çabamız devreye girdi. Ben kendilerine bütün yoğunlukları arasında, büyük zaman alan bu çabaları dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum. Suret-i Cihan’a, kadim dostum fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman ve fotoğraf sanatçısı Nevzat Çakır gönülden ve yetkin yazılarıyla kılavuzluk ettiler. Ben Suret-i Cihan’la sizleri baş başa bırakırken, projenin sizlere ulaşmasının imkânlarını sağlayan fotoğraf sanatçısı ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın’a ve emeği geçen dostlarıma teşekkür ediyorum.

MURAT GÜR
1970 yılında Almanya’da doğan ve 9 Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü mezunu olan Murat Gür, Zenit 11 ile 1986 yılında fotoğrafla tanıştı. 1991 yılında 9
Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Kulübü kurucu üyesi olarak görev aldı. 1992-1993 yıllarında Turkish Daily News gazetesi İzmir bürosunda muhabirlik yaptı. 1993 yılında 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılan Özgür Üniversiteli gazetesine yazılar yazdı, fotoğraflar çekti. 2007-2015 yılları arasında PhotoWorld Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve PhotoWorld Fotoğraf Merkezi
Eğitim Koordinatörlüğünü üstlendi. İstanbul Fotoğraf Müzesinin kurucusu Fotoğraf Dostları Derneğinin Yönetim Kurulu Üyesi. THY Skylife Dergisi fotoğraf editörlüğü yaptı. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde, Fototrek Fotoğraf Merkezi, Nazım Kültür Merkezi, Fotoğraf Atölyesi ve birçok eğitim kurumunda temel ve ileri fotoğraf dersleri, sinema ve amatör video konulu derslerin yanı sıra kişi ve kurumlara özel fotoğraf/sinema dersleri vermiş olan Gür, halen fotoğraf konulu seminer ve panellerde yer alıyor. Küratör olarak birçok gösteri ve sergi düzenledi, bazı fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak
görev alıyor. Uzun yıllardır Zeytinburnu Kültür Merkezinde fotoğraf eğitmeni görevine devam etmektedir. Freelens fotoğrafçı olarak dergilere konular çekiyor, yurtiçi ve yurtdışına fotoğraf gezileri yapıyor, sosyal sorumluluk ve fotoğraf konulu proje/organizasyonlarda görevler alıyor.

MUSTAFA YILMAZ
1961 Isparta doğumludur, evli ve 3 çocuk sahibidir. Fotoğrafa 1998 yılında başlamıştır. Anadolu medeniyeti, mimarisi, coğrafyası ve insanı başlıca çalışma konularını oluşturmaktadır. Bu vesileyle Türkiye’nin büyük bölümüne fotoğraf amaçlı geziler yapmıştır. Ankara, Bolu, Çorum, Konya, Safranbolu, Samsun, Sinop ve İstanbul’da kişisel sergiler açmış, karma sergilere katılmış ve dia gösterileri sunmuştur. Başta Skylife, Anadolujet, İrfan Mektebi dergileri olmak üzere çeşitli dergi ve kitaplarda yazıları ve fotoğrafları yayımlanmış, fotoğraf yarışmalarında ödüller kazanmıştır. 2002 yılında, açtığı sergi fotoğraflarından oluşan “Anadolu Yansımaları” isimli sergi katalogu ile 2005 yılında çekimleri iki yıl süren Hasankeyf’in mimari, tarihi dokusu ve günlük yaşamını yansıtan “Dört Mevsim Hasankeyf” isimli fotoğraf albümü yayınlamıştır. Bunun yanı sıra çeşitli prestij kitapların fotoğraf çekimlerini yapmıştır. Halen yurtiçi ve yurtdışında freelance fotoğraf çekimleri yapmakta, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde Murat Gür’le birlikte fotoğraf eğitmeni olarak dersler vermekte, fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır.

Comments are closed.