“Tanrı zar atmaz”

0

PASCAL’IN OYUNU
“Tanrı zar atmaz”
Albert Einstein

2-10 Şubat 2017

Tanrı zar atmaz… Einstein’in bu sözü olasılıklar üzerine teori üreten Fransız düşünür Pascal’ın “Tanrının varlığı üzerine” ürettiği senaryolara ilişkin bir yorum gibidir. Sözde inanç, bir ritüel, bir yaşam biçimi, sonunda insanın başına gelebilecek felaket senaryolarına göre şekillenir ve kurgulanan yaşam planda olduğu gibi devam eder. Nihai sonuç ,kişinin yaşamına göre iyi veya kötü yönde anlam kazanır.
Sanat akla geldiğinde ise dogmatik ritüeller, kendi gerçekliğini kazanarak sonunda yaşam biçimi haline gelen eylemlere dönüşür, ancak üretici “yaratan” kişinin olaylar ve durumlar karşısında eleştirel bakış açısını üretebilecek potansiyele kavuştuğu zaman oluşan dönemdeki sanat anlatımcılığı, Pascal Teorisi’nin aksine, senaryonun sonu tahmin etmeden hazırlanmıştır ve kişi, kendini kendi yarattığı senaryonun alternatifinden çok, üretim sürecindeki zorluklara hazırlar.
Pascal Oyunu’nda birbirinden farklı sanatçıların, farklı senaryolar ile oluşturduğu, birbirinden farklı alternatifleri, çevre ile etkileşimlerini, onların üretim potansiyellerini görme imkanınız olacak. “Gerçek-Kurgu” ilişkisi üzerine notlar barındıran bu sergide, sanatçıların gözünden, üretim sürecindeki farklı durumlara tanıklık etme fırsatı olacak.
Sergi eserleri yer alan sanatçılar; Soyhan Baltacı , Toprak Bek, Dogukan Çiğdem, Çağdaş Erçelik, Esra İlbeyli, Zafer Malkoç, Devran Öksüz, Nedret Pekcan, Şenay Platin, Muhammet Akay ve Özge Kahraman.
Sergi 2-10 Şubat tarihleri arasında Pazar günleri hariç 10:00 – 19:00 saatleri arasında Galeri Eksen’de gezilebilir.
Galeri Eksen
Maçka Cad. No:29 Nişantaşı / İstanbul
+90 212 219 08 50 – www.galerieksen.com

Comments are closed.