x-ist @ CI’16

0

x-ist, 3 – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında 11. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul Fuarı’na
11 sanatçısıyla katılıyor.

3 – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul Fuarı’nda x-ist, aralarında yeni isimlerinde yer aldığı 11 sanatçısıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda özel proje alanıyla birlikte LK-401 numaralı stantta izleyiciyi karşılayacak olan x-ist, Ali Bilge Akkaya, Ansen, Burcu Perçin, Burçin Başar, Cem Dinlenmiş, Emin Mete Erdoğan, Engin Konuklu, Erkut Terliksiz, Hüseyin Arıcı, Murat Palta ve Seda Hepsev’in fuar için özel ürettiği eserlerini sergileyecek.

Eserleri geçtiğimiz yıl Rusya ve Fransa’da sergilenen ve x-ist’le katıldığı Art Dubai’15 fuarında oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaşan Murat Palta, Contemporary İstanbul’da x-ist’in solo proje alanının konuğu olacak. Önceki yıllarda sinema ve edebiyat klasiklerini illüstrasyon ve minyatürü buluşturarak resmeden genç sanatçı, yine popüler kültür ve sinemayı işlediği eserlerinde geleneksel sanatların minyatür dışındaki alanlarında da keşfe çıkıyor. Seramik, cam işçiliği, halı dokuma gibi farklı form ve malzemelerin yer alacağı seçkide genç sanatçı minyatürdeki derinlik anlayışını incelemeye devam ediyor.

x-ist bünyesine yeni sezonda katılan ve çalışmalarını ilk kez Contemporary İstanbul’da sergileyecek olan genç sanatçı Hüseyin Arıcı, işlerinde izleyiciyi bilinçli bir yanılsama içine sürüklüyor. Enstalasyonlarında hazır nesne kullanmak yerine, ihtiyaç duyduğu hazır nesneleri tuval üzerine yağlı boya çalışarak oluşturan sanatçı, yanılsama oyununda yeni bir gerçeklik algısı oluşturarak şaşırtıyor.

Comments are closed.