“YARIN BUGÜNDEN KURULUR”

0

Son bir yıldır kendi mekânının sorunları nedeniyle, tadilat dolayısıyla kamusal hizmete kapalı olan müzenin CerModern’deki “Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyonu” sergisi, 2005 yılından bu yana müzenin izleyici potansiyelini farklı bir mekânda ağırlamak amacıyla, yeni yapıtları ön planda tutarak oluşturulmuştur. Böylece müze koleksiyonu ilk defa, aynı şehirde, farklı bir mekânda, biçim, süreç, oluşum ve yapılandırma aşamalarının öyküsel bir belgeseliyle izleyiciyle buluşmaktadır.
Müzesini bekleyen eski ve yeni koleksiyonuyla Hacettepe Sanat Müzesi, CerModern’deki bu sergiyle, sanatseverlere şu mesajı vermeyi hedeflemektedir:
“Hacettepe Sanat Müzesi, kurulma amaçlarına hala daha sahip çıkabilme adına Başkent’te yaşamakta ve geleceği bugünden kurmaktadır”.
Kasım 2016’da Türkiye Plastik Sanatlarının önde gelen ismi Burhan Doğançay’ın eşi Angela Doğançay tarafından, Hacettepe Sanat Müzesi’ne sanatçının son dönem çalışmalarından sekiz yapıtını daha müzeye armağan etmiştir. Böylece, zenginleşen ve her geçen gün değeri artan koleksiyon, geleceğe dair bellek oluşturma inancı, gücü ve ivmesi kazanmıştır. Bugün, Hacettepe Sanat Müzesi, koleksiyonundaki Burhan Doğançay’a ait yapıt sayısı 48’dir.
2015-2017 yılları arasında sanatçıların gönül destekleriyle müzeye armağan ettikleri yapıt sayısı ise 80’e ulaşmıştır. Hacettepe Sanat Müzesi 04 Ekim 2005 tarihinde 76 yapıtla başladığı yolculuğuna, bugün 500 yapıtla devam etmektedir.
Hacettepe Sanat Müzesi, insan odaklı müzecilik anlayışını ön planda tutmaktadır. Bir üniversite sanat müzesinin koleksiyonunun en önemli özelliği ait olduğu kentin nüfusuyla kurduğu bağlantı ve ilgiyi yansıtıyor olmasıdır. Bunun için de Hacettepe Sanat Müzesi’nin öncelikli izleyici hedefi çocuklar ve gençlerdir. Ziyaretçilerinin bilişsel ve duyusal özelliklerini geliştirmesine olanak sağlamak bağlamında mekânına kavuşacağı, çocuklar ve gençlerle yapıtlarını bir araya getireceği zamanın gelmesini ve sergileme mekânının fiziksel şartlarının iyileştirilerek, izleyicisiyle yeniden buluşmanın özlemini duymaktadır.
“Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyon” sergisi, daha doğru bir deyişle “Müzesini bekleyen/arayan koleksiyon”, CerModern’deki misafirliği, 30 Temmuz 2017 tarihine kadar sürecektir.

1 2

Comments are closed.