‘YÖRÜKLERİN İZİNDE’ Fotoğraf Sergisi

0

Mustafa Gümüş
‘YÖRÜKLERİN İZİNDE’
Fotoğraf Sergisi
19-31 Ocak 2016

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 19-31 Ocak 2016 tarihleri arasında, Mustafa Gümüş’ün ‘Yörüklerin İzinde ‘ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor!

Hayatımızı kolaylaştıran tüm cihazlardan, teknolojilerden ve benzerleri fırsatlardan uzaklaşmış-vazgeçmiş- bir topluluğa objektifini çeviren Mustafa Gümüş; bizleri ‘YÖRÜKLERİN İZİNDE’ Toroslar’ın son konar göçerleri olan “Sarıkeçililerin” hayatına davet ediyor.

“YÖRÜKLERİN İZİNDE’” isimli proje, sanatçının 2013’den bu yana ürettiği bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.Bizlere Yörük Göçünü ve Kültürünü anlatan yegâne bir örnek. Hayatın günlük koşturmacısından, kaygılarından, çıkar ilişkilerinden ve aitliklerinden uzakta, otantik, bir o kadar güçlü ifadeleri ile saflığı ve samimiyeti temsil eden görsel bir külliyat.

SARIKEÇİLİLER
Geçmişi Orta Asya’ya dayanan bir kültür, bir yaşam tarzı, zamanın şartları (teknolojinin gelişmesiyle beraber tarımsal alanların genişlemesi vb.) gereği yok olmaya yüz tutmuştur.
Sarıkeçililer, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na mensup bir Yörük-Türkmen aşiretidir. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen bu aşiret bugün yurdumuzun birçok bölgesine dağılmış vaziyettedir. Ancak bir kısmı halen atalarından miras kalan yaşamı Konar göçerliği Mersin,Karaman ve Konya’nın elverişli iklimi sayesinde Toros Dağlarında sürdürmektedir.Kış aylarında Mersin’in Gülnar ve çevresinin sahil kısmına inen Sarıkeçililer bahar ayının gelmesi ile birlikte Konya ve Karaman’ın yaylalarına göç etmek için yola çıkarlar ortalama 45 gün süren ve yerine göre yaklaşık 500 km bulan yolculuğun ardından yurtlarını kurarlar,Üzülerek söylemeliyiz ki bu yaşam da zamanla nihayetlenecektir. Zaten Sarıkeçili aşiretinin büyük bir kısmı iskân olmuş durumdadır.

19 ocak salı günü saat 17:00 de açılacak serginin açılış konuşması ;40 yıllık sanat yaşamında, 12 dile çevrilen öyküler; 30 kitap ve Türk Edebiyatından en çok uyarlanan 23 filmiyle Türk Sinemasına Ulusal & Uluslararası sayısız ödül kazandıran 32 senaryoya imza atan,yazar,Öykücü Osman ŞAHİN yapacaktır.

Mustafa Gümüş

Mersin Gülnar Doğumlu olan sanatçı fotoğraf çalışmalarını yaşadığı şehir olan Antalya’da sürdürmektedir.
2012 yılının sonunda proje olarak başladığı SARIKEÇİLİLER ile ilgili çalışmalarını hala devam ettirmekte olan sanatçı 2013 yılında Sarıkeçililerin Göçünü konu alan ‘’SEHER İLE GÖÇ’’ adında ilk kişisel fotoğraf sergisini Antalya’da açtıktan sonra gelen olumlu tepkiler ve aldığı davetler doğrultusunda yine Antalya da Alternatif turizm fuarında, Expo 2016 ajansında ve Mersin’in Erdemli ilçesinde fotoğraf sergisi açmıştır.
Kaybolmaya yüz tutmuş bu kültürün devam edebilmesi için sadece fotoğrafını çekmekle kalmayan sanatçı, kurduğu samimi dostluklarla göçerlerin problemlerine ve sıkıntılarına çözüm üretmek adına çalışmalar yapmaktadır.

Tarih:19-31 Ocak 2016
Açılış:19 Ocak 2016 Salı Saat:17.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi(Tünel), İstiklal Cad. No:217 Tünel, İstanbul

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi
İstiklal Cad. No:217 Tünel / Beyoğlu

Comments are closed.