Yücel Kale’nin ÖZGÖRÜ sergisini

0

Sanatçı: Yücel Kale
Sergi İsmi: Özgörü
Açılış: 10 Şubat 2016 / 18:00

ÖZGÖRÜ

Bağımsız, arınmış düşüncelerinin, fikre ve oradan heykele dönüşmesi ve bu sürecin varolmanın farkındalığıyla beslenmesi, Yücel Kale’nin ÖZGÖRÜ sergisini oluşturuyor.

Ahşap malzeme üzerinden sanatsal üslubunu oluşturan Yücel Kale’nin bu sergide cam, bakır gibi farklı malzemeleri ustalıkla kullanışı, denemeye ve yeniliğe açık, keşifçi yönünü gösterir. Sergide görme eylemini, kendine has şiirsel üslubu ile fantastic öğerler ve masallar üzerinden anlatım yolunu seçmesi, bakmak ve görmek arasındaki büyük farka dikkat çeker. Ürettiklerinin yanlızca heykel değil aynı zamanda resimsel öğeler taşıması da oldukça dikkat çekici bir unsur.

Sergide karşımıza çıkan formlar bizi çocukluğumuza götüren harikalar diyarının anahtarı gibi. Burada dikkat çekici diger unsur ise portrenin önemidir. Kullandığı her malzemede karşımıza cıkan kuvvetli portrelerde her türlü mimik ve ifade, eserin can alacı noktası halini alır. İnsan ve hayvan karışımı figürler izleyicinin gündelik yaşam gerçekliğinden masalsı bir diyara yolculuk etmeleri için bir kapı acar.

Sergi 12 Mart 2016 tarihine kadar G-Art Galeri’de gezilebilir.

Comments are closed.