“ Zamansız…” sergisi

0

DİLEK IŞIKSEL RESİM SERGİSİ
“ Zamansız…”
Kızıltoprak Sanat Galerisi, 22 Ekim-19 Kasım 2016 tarihleri arasında Dilek Işıksel’in “ Zamansız “ olarak adlandırdığı resim sergisine ev sahipliği yapacaktır.

Dilek Işıksel, İDGSA Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olduğu 1972 yılından bu yana resim tutkusunu eğitimci olarak ve sergiler açarak başkalarıyla paylaşmaktadır.
Sanatçı, duyarlı renk ve lekeler eşliğinde yer yer çizgilerin de eklendiği ayrıntılı dokular, düzenli bir istif kaygısı, soğuk ve sıcak renkler dengesinde doğanın yalın, özgür, araştırıcı bir yorumuna ağırlık veriyor.
“Rengi zenginleştirmek amacıyla farklı katmanlarla oluşturduğum doku, aynı zamanda İstanbul’un tarihi zenginliği, farklı din, kültür ve zaman katmanları ile örtüştüğü için öz ve biçim anlamında sağlam bir denge yaratabildim.” Sözleriyle tanımlar resimlerini Işıksel.
Ve şöyle devam ediyor:
“İçime sindirdiğim, birlikte yaşadığım şeyler zaman içinde resmimin parçalarını oluşturuyorlar: Kalamış’taki Todori Kilisesi, Fenerbahçe Parkı’ndaki bir ağaç, birdenbire açılıveren beyaz yelken, gökyüzünde ve denizdeki bin bir türlü renkler, titreşimler, evdeki bir mangal, mavi lamba, çiçekler…Dünya kültürünün incisi İstanbul’un sanatsal zenginliğini resimlerimde renk katmanları ve dokularla yansıtırken; Ayasofya’nın meleklerini İstanbul’u ve barışı sonsuza kadar koruması için baş köşelerde uçuruyorum. Kuyruklu yıldızları da mutluluk ve sevinç için İstanbul’a yağdırıyorum…Bazen biçimlere çoğu zaman da renklere kapılıyorum. Aslında konular çoğu zaman kendimi dışa vurmak için sadece bir çıkış noktası, resmin yüzeyini halletmek için bir araç. Boyanın tadı, benekler, büyük renk lekeleri beni tasarladığımdan daha değişik bir yerlere götürüyorlar. Resim yapmak bir serüven…Yaşamak gibi…Başlarken sonunu hep merak ederim. Coşku olmazsa, insan kendi duyarlılığını hatta kararsızlığını tuvale aktaramazsa, resim yapmak neye yarar? “
İşte bu duygular ve kırk küsur yılın birikimi, Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde 22 Ekim- 19 Kasım 2016 tarihleri arasında yağlıboya tuvallerinden sizlere yansıyacak…
Dilek Işıksel’in “ ZAMANSIZ “ adını verdiği bu sergisi Pazar, Pazartesi günleri dışında 12 00-19 00 saatleri arasında izlenebilir.
İletişim:
Kızıltoprak Sanat Galerisi
Adres: Kızıltoprak, Rüştiye Sokak. No:47 Kadıköy-İstanbul

Comments are closed.