UTKU DERVENT
¨Otoportre¨
21 Mart – 29 Nisan 2017
Bozlu Art Project Nişantaşı

Utku Dervent,

Bozlu Sanat Yayınları’nın Aralık 2016’da yayımladığı ¨Her Resim Bir Otoportredir¨ kitabıyla aynı temele oturan ¨Otoportre¨ başlıklı 8. kişisel sergisiyle Bozlu Art Project Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşuyor.
Resimlerini uzun yıllardır biçim-uzam ve ışık-renk ilişkileri üzerinden kurgulayan Utku Dervent’in ¨Otoportre¨ sergisinde yer alan yapıtları, sanatsal kimliğini oluştururken etkilendiği, sanat ve düşünce dünyasından tanınmış kişilere bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Resimlerin her biri, Dervent üzerinde etki etmiş kişilerin, yapmış oldukları etki aracılığıyla, sanatçının soyut- geometrik üslubu çerçevesinde şekillenmiş birer portresi. Utku Dervent tüm bu portreler bütününün kendi otoportresi olduğunu dile getiriyor ve sergiye dair ipuçlarını şöyle veriyor:
“Dünyayla bütün ilişkilerimiz, bize kendimizi gösteren bir aynadır. Yaptığı her resim, dünyayla tüm ilişkileri aracılığıyla, ressamın kendisiyle karşılaşması olarak, bir otoportredir. Çünkü ressamın yapıtında resmettiği, dünyayı nasıl algıladığının ifşası olarak kendisidir. Zamanla bu düşüncelerin, sanatın ne olduğuna dair düşüncelerimi berraklaştırdığını fark ettim. Renk ve biçim ilişkileri üzerine çalıştığım soyut geometrik kurguların da kendimle karşılaşmak ve kendimi keşfetmek için en dolaysız yol olarak belirdiğini gördüm.”
Resimler ile birlikte sanatçının etkilendiği kişilere yönelik kişisel notlarının da izleyicilerle paylaşıldığı sergi 21 Mart – 29 Nisan tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.
Bilgi için: contact@bozluartproject.com
+90 212 232 7 232
Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. No:45/1
Nişantaşı / İstanbul 34365
+90 212 232 72 32
Bozlu Art Project Şişli
19 Mayıs Mah. Dr. Şevket Bey Sok.
Mongeri Binası No:5
Şişli / İstanbul 34360
+90 212 233 72 33
+90 212 233 72 33
Utku Dervent
1967’de İstanbul’da doğan Utku Dervent, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılında düzenlenen 29. DYO Resim Yarışması’nda başarı ödülü alan sanatçının aynı yıl başlayan akademik hayatı, sırasıyla Yıldız Teknik Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde devam etti. Resimlerini uzun yıllardır biçim-uzam ve ışık-renk ilişkileri üzerinden kurgulayan Utku Dervent, soyut geometrik resimlerinde, bütünlük-uyum-denge gibi temel olguların olasılıkları sorgulamakta, biçimlerin ilişkisini hikâyelerden arındırmayı amaçlamaktadır. Yapıtlarında görülen simetrik düzen anlayışında, bir dönem iç mimari ve dekorasyon alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ve mimarlık eğitiminden etkiler göze çarpan Utku Dervent, mimarlık formasyonundan hareket ederek, soyut resmi geometrik olanaklar çerçevesinde çoğulluktan tekliğe uzanan bir yapı içinde kurgulamaktadır. Yapıtları çok sayıda kişisel ve karma sergide yer alan sanatçı, halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir