ÖZER TORAMAN
¨The First Dream¨
27 Ocak – 11 Mart 2017
Bozlu Art Project Nişantaşı

Dayatılmış dar kimlik ve cinsiyet politikalarına karşı geliştirilmiş portreleri ile dikkat çeken Özer Toraman, “The First Dream” başlıklı kişisel sergisiyle 27 Ocak – 11 Mart tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda. Toraman cinsiyetçi konturlardan uzak figürleri ile erkek / kadın ikiliğinin dışında bir tekilliği sorgularken, izleyiciyi, duygu, düşünce ve arzularıyla baş başa bırakarak, farklı bir bakış açısına davet ediyor.
Yapıtlarında masumiyeti simgeleyen açık pastel renkleri, özellikle mavi ve uçuk pembeyi tercih eden sanatçı, cinsiyetçi kategorizasyonun sınırları üzerine düşünürken, bu kavramları yeniden ele alarak iki cinsiyete de ait olmayan melez figürler yaratıyor. Bu portrelerin kimileri netlikleriyle dikkat çekerken, kimileri de bulanık imgeler olarak bilinç dışımızdaki farklı kimliklere gönderme yapıyor.
Hayal gücünün, insanların hayata anlam verebilmesine olanak sağladığına dikkat çekmek isteyen Özer Toraman ¨Bir imgeyi sınırsızca hayal edin!¨diyor ve şöyle devam ediyor serginin odak noktasını anlatırken:
‘’ ..tuvallerime taşıdığım kadrajlar ile düşleme ve hayal etme üzerine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü, hayalin gelecek tasarımı olduğunu, bilinçli ya da bilinçsiz, hayatı yönlendirdiğini yaşamımızda görebiliriz. Hayal insanın kendi içindeki gerçeğidir. Sadece gerçek ve sanalın iç içe geçtiği bu illüzyonlar evreninde, biz neredeysek gerçeğimizde orası olmaktadır. İnsan, başkasına kabul ettirmeden de kendi kendine -hayal- ile mutlu olabilir. Dış gerçeğin acı koşullarını hayaller ile bertaraf edilebilir. Hayal bu yüzden önemlidir! Hayal, insanın kendi kendine yetmesidir. Tüm suçları ortadan kaldırabilecek bir tatmin aracıdır. Rüyalar, hayaller ve düşler duygu dünyamızın yansımalarıdır.¨

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. No:45/1
Nişantaşı / İstanbul 34365
+90 212 232 72 32
Bozlu Art Project Şişli
19 Mayıs Mah. Dr. Şevket Bey Sok.
Mongeri Binası No:5
Şişli / İstanbul 34360
+90 212 233 72 33
+90 212 233 72 33
Özer Toraman
1989 yılında Van’da doğan Özer Toraman, 2012 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyeti sonrası aynı bölümde yüksek lisans eğitimine başladı. Bireylerin çoğu zaman farkında bile olmadan, çocukluktan itibaren cinsiyet üzerinden keskin bir ayrıma girdiklerine vurgu yapan ve bu ayrımın silikleşmesini öneren Toraman’ın figürleri cinsiyetçi konturlardan uzak, erkek / kadın ikiliğinin dışında bir tekilliği sorgulamaktadır. İki cinsiyete de ait olmayan melez figürler yaratan sanatçı bu portrelerin kimilerinin nitelikleriyle dikkat çekmesini, kimilerini de karşıtlık oluşturacak aynılıklarını vurgulamak için kurgulayarak düzende reddedilenin, yok sayılan bedensel farklılıklarını görünür kılmayı amaçlar. Özer Toraman çalışmalarına Berlin ve İstanbul’da devam etmektedir.